در نشست شورای سلامت گیلان عنوان شد؛

گیلان تنها استان فاقد بیمارستان جنرال در کشور است | قرارگاه سلامت در استان راه‌اندازی شود

استاندار گیلان صبح امروز در نشست شورای سلامت گیلان در تالار غدیر استانداری با اشاره به پیشتازی گیلان در شاخص‌های تهدید زا و درعین‌حال عقب‌ماندگی در شاخص‌های مثبت نظام سلامت به‌ویژه در بیماری‌های غیر واگیر، اظهار کرد: اجرای سند سلامت استان گیلان یک ضرورت است. وی با اشاره به‌ضرورت افزایش تخت‌های درمانی در گیلان، افزود: […]

استاندار گیلان صبح امروز در نشست شورای سلامت گیلان در تالار غدیر استانداری با اشاره به پیشتازی گیلان در شاخص‌های تهدید زا و درعین‌حال عقب‌ماندگی در شاخص‌های مثبت نظام سلامت به‌ویژه در بیماری‌های غیر واگیر، اظهار کرد: اجرای سند سلامت استان گیلان یک ضرورت است.
وی با اشاره به‌ضرورت افزایش تخت‌های درمانی در گیلان، افزود: افزایش سالمندی و کاهش جمعیت جوان، موجب افزایش بیماران شده که لازم است با جدی گرفتن شاخص های بهداشتی، نیاز به تخت‌های درمانی را کاهش داد.
استاندار گیلان بر ضرورت عدالت در نظام سلامت استان تأکید کرد و گفت: باید استان گیلان در شمال، جنوب، شرق و غرب به بلوک‌ها و قطب های سلامت تقسیم‌بندی شود تا زمان ارائه خدمات سلامت به‌ویژه در بخش درمان، کاهش پیدا کند.
عباسی راه‌اندازی قرارگاه جهادی سلامت در گیلان را ضروری دانست و گفت: همان‌گونه که در دوران کرونا قرارگاهی برای کنترل بیماری و مهار ویروس انجام گرفت، اکنون باید قرارگاه سلامت در استان راه‌اندازی شود تا شاهد ارتقای سلامت در گیلان باشیم.
وی همچنین بر ضرورت احصا چالش‌ها و کاستی‌های نظام سلامت تأکید کرد و گفت: باید خدمات پاراکلینیک در کنار توسعه خدمات تخصصی در شهرستان‌ها و مناطق کم برخوردار، گسترش پیدا کند.
استاندار گیلان با اشاره به ارجاع بیماران از شهرستان‌ها و مناطق کم برخوردار به مرکز استان و یا تهران، گفت: این مسئله علاوه بر تحمیل هزینه به مردم، زمان درمان را نیز طولانی می‌کند.
رئیس شورای سلامت گیلان، تقویت بهورزان را یکی از الزامات نظام سلامت دانست و گفت: از جمله راه‌های جوان‌سازی جمعیت و غربالگری بیماری‌های غیر واگیر به‌ویژه پیشگیری از انواع سرطان‌ها، تقویت بهورزان است.
عباسی، صرف طرح مطالبه فقدان بیمارستان جنرال را کافی ندانست و گفت: باید تلاش‌های عملی ازجمله تأمین و جذب بودجه برای احداث بیمارستان جنرال توسط همه متولیان در بخش مجریه و مقننه به یک عزم جدی تبدیل شود.
وی بر ضرورت مدیریت جهادی در همه عرصه‌ها ازجمله بخش سلامت تأکید کرد و گفت: همه باید در مقوله پیشگیری و درمان مردم به‌صورت جهادی، پای کار باشند و شبانه‌روزی تلاش کنند.
استاندار گیلان با اشاره به قانون مولدسازی، گفت: این قانون مشمول یک‌زمان محدود است و باید املاک مازاد علوم پزشکی سریعاً با بهره‌گیری از این قانون به قیمت واقعی واگذار شود تا طرح‌های نیمه‌تمام سلامت در کوتاه‌ترین فرصت به پایان برسند.
رئیس شورای سلامت استان گیلان با اشاره به پیشرفت قابل‌قبول احداث بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی رشت، گفت: دستگاه‌های خدماتی و زیرساختی به‌فوریت زیرساخت‌های آب، گاز، برق و مخابرات را در منطقه فراهم کنند.
عباسی با بیان اینکه اتمام بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی و آغاز عملیات اجرایی احداث بیمارستان جنرال از اولویت گیلان در نظام سلامت است، گفت: تحقق این دو انتظار دیرینه گیلانیان، نیازمند تلاش و ممارست همگانی است و کم‌کاری‌ها در تحقق این دو نیاز مبرم را به‌هیچ‌وجه نمی‌پذیریم.

گیلان تنها استان فاقد بیمارستان جنرال در کشور است

محمدتقی آشوبی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان امروز در نشست شورای سلامت گیلان در تالار غدیر استانداری در تشریح تفضیلی وضعیت نظام سلامت گیلان، اظهار کرد: حدود ۱۸ هزار نفر در دانشگاه علوم پزشکی گیلان مسئولیت خدمات رسانی سلامت به مردم استان را بر عهده‌دارند.
وی از وجود سه هزار و ۶۷۷ تخت مصوب دانشگاهی در گیلان خبر داد و افزود: از این تخت‌ها دو هزار و ۸۶۶ تخت فعال هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تعداد تخت مصوب غیردانشگاهی را نیز یک هزار و ۲۶۰ تخت برشمرد و گفت: مجموعاً یک هزار و ۲۸۲ تخت نیز در بخش خصوصی فعال است.
دکتر آشوبی با اشاره به فعالیت ۵۱۲ عضو هیئت‌علمی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گفت: این اعضای هیئت‌علمی در هشت دانشکده جهت  ارائه خدمات آموزشی به بیش از پنج هزار و ۷۶۰ دانشجو فعالیت‌های آموزشی خود را دنبال می‌کنند.
وی همچنین تعداد مراکز و پایگاه‌های اورژانس شهری را ۳۶، تعداد مراکز و پایگاه‌های اورژانس جاده‌ای را ۴۸، تعداد مراکز و پایگاه‌های اورژانس موتوری را هشت دستگاه و در بخش اورژانس هوایی از فعالیت یک بالگرد اورژانس در استان گیلان خبر داد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از وجود هشت خوابگاه دانشجویی در استان خبر داد و افزود: این خوابگاه‌ها یک هزار و ۵۰۰ نفر ظرفیت اسمی پذیرش دانشجو دارند که تنها ۱۰ واحد از آن‌ها، خوابگاه متأهلین است.
دکتر آشوبی با اشاره به فعالیت ۱۹۷ مرکز خدمات جامع سلامت در استان گیلان، خاطرنشان کرد: علاوه بر این مراکز، ۱۴۶ تعداد پایگاه سلامت، ۹۶۱ خانه بهداشت، ۱۷ مرکز بهداشت و ۱۱ مرکز آموزش بهورزی در استان گیلان فعال هستند.
وی از کمبود تخت‌های درمانی در گیلان خبر داد و گفت: سرانه تخت جهانی ۳.۱ و  سرانه تخت هدف در کشور ۲.۵ است، این در حالی است که وضعیت موجود دانشگاهی و غیردانشگاهی در گیلان ۱.۶۶ و وضعیت موجود تخت‌های دانشگاهی در استان گیلان ۱.۱ است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در تشریح وضعیت تخت‌های بیمارستانی دانشگاهی استان نیز بیان کرد: سرانه تخت فعال به جمعیت در کشور ۱.۸۴ و در استان گیلان ۱.۶۶ و درصد تخت ویژه به تخت کل در کشور ۱۰.۹۹ و در استان گیلان این شاخص ۷.۹ است.
دکتر آشوبی همچنین شاخص تعداد تخت ویژه در صد هزار نفر جمعیت استان گیلان را ۱۳.۱ و شاخص تعداد تخت‌های اورژانس اعم از تخت اورژانس بستری و سرپایی را ۱۷.۷ اعلام کرد.
وی یکی از مهم‌ترین درخواست‌های گیلانیان را داشتن بیمارستان جنرال برشمرد و گفت: داشتن یک بیمارستان جنرال ۸۰۰ تختخوابی حداقل نیاز مردم استان گیلان با توجه به جمعیت بالغ‌بر دو میلیون و ۵۰۰ هزارنفری ثابت و حداقل ۱۰ میلیون نفری در ایام پرازدحام سال است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در جهت راه‌اندازی یک بیمارستان جنرال در رشت، خاطرنشان کرد: گیلان تنها استان فاقد بیمارستان جنرال است اما با تلاش‌های صورت گرفته، مجوز این بیمارستان از مقام عالی وزارت اخذ، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ درج و توسط رئیس‌جمهوری به گیلان ابلاغ شده است.
دکتر آشوبی با اشاره به پیشرفت ۷۶ درصدی پروژه احداث بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی لاکان رشت، گفت: به‌منظور تجمیع خدمات ارائه‌شده به بیماران در قالب بیمارستان جنرال، این پروژه در سال ۱۳۸۸ توسط سازمان مجری ساختمان‌های دولتی شروع‌شده که ازجمله موانع اجرایی این پروژه صعب‌العبور بودن مسیر منتهی به کارگاه، هزینه بالای انتقال انشعابات، تخصیص ناکافی اعتبارات و کندی اخذ تسهیلات ماده ۴۶ است.
وی در خصوص آخرین وضعیت بیمارستان ۸۰۰ تختخوابی رشت نیز بیان کرد: با عنایت به تراکم بالای جمعیتی در گیلان و عدم تناسب تعداد تخت‌های بیمارستانی موجود استان به‌ویژه شهرستان رشت با جمعیت ساکن و شناور در آن، ضرورت احداث بیمارستان ۸۰۰ تختخوابی رشت مورد تصویب دولت قرارگرفته است که از جمله موانع اجرایی این طرح نیز تأمین زمین مناسب و اخذ مجوز ماده ۲۳ است.