۸۵ محصول صنایع دستی شمال کشور نشان اصالت ملی دریافت کردند

ولی جهانی: آئین داوری برای دریافت مهر اصالت ملی تولیدات صنایع دستی منطقه سوم کشور شامل استان‌های گیلان، قزوین، البرز و مازندران به میزبانی استان گیلان برگزر شد که ۶۴ اثر از قزوین، ۴۸ اثر از مازندران، ۲۵ اثر از البرز و ۵۲ اثر از گیلان مورد ارزیابی داوران استانی و کشوری قرار گرفتند. وی […]

ولی جهانی: آئین داوری برای دریافت مهر اصالت ملی تولیدات صنایع دستی منطقه سوم کشور شامل استان‌های گیلان، قزوین، البرز و مازندران به میزبانی استان گیلان برگزر شد که ۶۴ اثر از قزوین، ۴۸ اثر از مازندران، ۲۵ اثر از البرز و ۵۲ اثر از گیلان مورد ارزیابی داوران استانی و کشوری قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در نهایت ۳۰ اثر از استان قزوین،۲۷ اثر از گیلان، ۱۷ اثر از مازندران و ۱۱ اثر از استان البرز موفق به دریافت نشان مهر اصالت ملی شدند.
جهانی با بیان اینکه در زمان حاضر، هنرمندان استان گیلان حدود۹۶ نشان مهر اصالت ملی و ۷ مهر اصالت بین المللی دریافت کرده‌اند افزود: چادرشب بافی، رشتی دوزی، بامبوبافی، حصیربافی، تولیدات چرم دوز، خراطی، زیورآلات سنتی، گلیم بافی،سفال و سرامیک از سری محصولات صنایع دستی گیلان هستند که در این ارزیابی نشان مهر اصالت ملی دریافت کردند.

رویداد دریافت مهر اصالت و نشان مرغوبیت هر دوسال یک بار در کشور برگزار می‌شود و در نهایت آثاری که موفق به دریافت این نشان ملی می‌شوند امکان راه‌یابی در سطح بین المللی را به دست می‌آورند.محصولات صنایع دستی که نشان مرغوبیت می‌گیرند در واقع نشان استانداردی برای ورود به بازار کسب می‌کنند ضمن آن که کاربردی بودن و قیمت تمام شده محصول در بحث دریافت نشان یادشده حائز اهمیت است.
بیش از ۲۷ هزار هنرمند صنایع‌دستی در ۴۲ رشته مختلف تولید محصولات هنرهای سنتی گیلان مشغول به فعالیت هستند و هفت شهر و روستای استان نیز با برندهای ملی و جهانی به عنوان شهر و روستاهای صنایع‌دستی معرفی شده‌اند.
رشتی دوزی، لباس محلی، چادرشب بافی، خراطی، چوب تراشی، گره چینی، نازک کاری، منبت و معرق چوب، حصیربافی، بامبوبافی، مرواربافی، سفالگری، کاشی معرق، مینای خانه بندی، چلنگری، قلمزنی، گلیم بافی، جاجیم بافی، شال بافی، نمد مالی، جوراب بافی، عروسک بافی و قلاب بافی برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است.