/باید تلاش شود تا تأثیرگذاری مثبت فعالیت های مناطق آزاد بیشتر شود/هیچ کس حق ندارد تغییر نامی در ارتباط با منطقه ی آزاد انزلی بوجود آورد/برخی ضعف های مدیریتی و اعمال سلیقه ها در کشور و استان موانع رونق و جهش تولید هستند

اختصاصی_اشاره_ دکتر سید کاظم دلخوش نماینده پاکدست،کاربلد و موفق مردم شهرستان صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی می باشد.به جرأت می‌توان ادعا کرد که تجارب و خلاقیت های ایشان در حوزه نمایندگی مجلس به یک برند تبدیل شده و زبان زد عام و خاص است. وی انسانی متعادل و متعامل می باشد و هیچ وقت از سیاست برای خود قضایی برای عوام فریبی و برخورداری از امکانات ویژه نکرده است.
در دیداری که جناب آقای دکتر دلخوش،نماینده مردم شریف صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی که در غروب شنبه هفته ی جاری از دفتر مرکزی گروه رسانه‌ای گیلان بهتر که شامل نشریات گیلان بهتر و دنیای خبر و پایگاه مجوز دار خبری و تحلیلی گیلان بهتر نوین می باشد،گپ و گفتی در ارتباط با مسائل استان،کشور و بویژه بحث مناطق آزاد کشور و منطقه آزاد انزلی داشتیم که در پی می آید:
دکتر دلخوش در ابتدای این بازدید ضمن بیان دغدغه‌های موجود برای توسعه ی استان و کشور و حوزه ی نمایندگی اش اظهار داشت:
معتقدم باید با تلاشی مضاعف تر و همگرایی و هم افزایی بیشتر تمام قوا و بخش خصوصی توانمند و نهادهای مدنی و مردمی در جهت توسعه ی اقتصادی و توسعه ی همه جانبه برویم تا بتوانیم ضمن حل و فصل مشکلات زندگی معیشتی مردم که این روزها با مشکلی جدی تبدیل شده ،بتوانیم در فرآیند توسعه ی همه جانبه و توسعه اقتصادی منطقی تر از گذشته گام برداریم.

 

ضعف مدیریت و اعمال سلیقه در بسیاری مواقع موانعی را در مسیر رونق تولید ایجاد می‌کند
سیدکاظم دلخوش، با بیان اینکه مشکلات ناشی از اعمال تحریم‌های ظالمانه دشمن در بخش تولید و اقتصاد کشور با تلاش و همت بیشتر مسئولان خنثی می‌شود، اظهار داشت: باید کوشش کنیم تا تحریم‌ها خنثی شوند و چرخ تولید کشور بیش از پیش بچرخد.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس یکسری از مشکلات به وجود آمده در کشور را به علت تحریم‌های دشمن اعلام کرد و ابراز داشت: در کنار چالش‌هایی که تحریم‌ها علت آن هستند ضعف مدیریت و یا اعمال سلیقه نیز در بسیاری مواقع موانعی را در مسیر رونق تولید ایجاد می‌کند.

دلخوش نامگذاری امسال به نام سال جهش تولید توسط مقام معظم رهبری و ضرورت ریل‌گذاری در راستای تحقق این شعار راهبردی را متذکر شد و عنوان کرد: دولت، مجلس و دیگر دستگاه‌ها و نهادها باید برای عملیاتی شدن جهش تولید همت کنند و مشکلات فعالان اقتصادی را برطرف سازند.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس زمینه‌سازی برای رونق چرخه اقتصاد کشور به ویژه در استان گیلان را نیازمند وجود اهتمام لازم برای حل و فصل موانع آن اعلام کرد و بیان داشت: در حال حاضر مؤلفه‌هایی نظیر نظارت‌های نامتوازن و برخوردهای سلیقه‌ای از موانع پیش روی بنگاه‌ها و کارگاه‌های تولیدی است.

وی وظیفه و مسئولیت تمامی دستگاه‌های مربوطه و ذیربط را در بحث رفع موانع جهش تولید بسیار ویژه و اثرگذار دانست و با اشاره به اینکه متولیان مربوطه باید در این مورد ورود کنند، ابراز داشت: باید این اقدامات انجام شود تا دیگر شاهد نظارت‌های نامتوارن و برخوردهای سلیقه‌ای نباشیم.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه مجلس در سال‌های اخیر تاکنون قوانین خوبی را در راستای حمایت از تولید و اقتصاد مقاومتی مصوب کرده است خاطرنشان کرد: مشکلات ما در بحث قوانین نیست بلکه بیشتر گرفتاری‌ها به علت ضعف در اجرا به وجود آمده است.

دلخوش از آمادگی کامل مجلس برای مصوب کردن قوانین جدید و یا اصلاح و بازنگری قوانینی که در گذشته مصوب شده‌اند سخن گفت و عنوان کرد: بروکراسی‌های اداری و عدم استقبال مناسب از سرمایه‌گذاران نیز از جمله مشکلاتی است که در بخش اقتصاد و تولید با آن مواجهیم.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس تلاش مجلس یازدهم و کمیسیون‌های تخصصی آن در راستای کاهش مشکلات بخش تولید و شکوفایی اقتصاد را مورد تأکید قرار داد و گفت: مجلس در حد توان خود و با مشارکت سایر مسئولان درصدد است مشکلات موجود در بنگاه‌ها و کارگاه‌های اقتصادی را برطرف کند.

وجود مناطق آزاد تاثیرگذار برای توسعه ی اقتصاد ملی،محلی و منطقه ای انکار ناپذیر است و باید تلاش شود تا تاثیر فعالیت های مناطق آزاد بیشتر شود

دکتر دلخوش در ادامه با اشاره به روند ایجاد و فعالیت مناطق آزاد کشور گفت:
مناطق آزاد کشور قوانین خاص خودش را دارد که باید هم بخوبی اجرا شود و هم مورد احترام همه‌ی بخشهای حاکمیتی باشد.اساسأ دلیل ایجاد مناطق آزاد در مناطق مختلف مرزی آبی و خاکی کشور این بوده است تا هم آن مناطق به رونق و توسعه ی اقتصادی،فرهنگی و…برسند و هم در نهایت بتوانند کمک حال اقتصاد ملی باشند.

وی افزود:
در ارتباط با فعالیت های کمی و کیفی مناطق آزاد کشور،ضرورت دارد تا به رشد کمی و کیفی این مناطق به صورت همه جانبه کمک شود و با تصویب قوانین روز آمد و تسهیل و تشویق کننده برای سرمایه‌گذاران و فعالان واقعی بخش خصوصی داخلی و خارجی در چارچوب قانون مناطق آزاد در جهت توسعه ی همه جانبه مناطق آزاد کشور حرکت کنیم.هم اکنون ۷ منطقه ی آزاد فعال در نقاط مختلف مرزی کشور داریم و ۸ منطقه ی آزاد دیگر و تعدادی مناطق ویژه اقتصادی را در مجلس در دست بررسی داریم.

این نماینده ی پارلمان کشور خاطر نشان کرد:
فلسفه ی ایجاد مناطق آزاد برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال مناطق مستقر و در نهایت کمک به رونق اقتصاد منطقه‌ای و کشور می باشد در ضمن در قانون مناطق آزاد آمده است که قوانین سرزمینی در مباحث فعالیت های اقتصادی و تجاری اعم از اخذ عوارض گمرکی و اخذ مالیات در فرآیند زمانی تعیین شده معافیت داشته باشد تا سرمایه‌گذاران و فعالین اقتصادی با مشوق های موجود و اطمینان خاطر بیشتر در مناطق آزاد کشور فعالیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری کنند.
به گفته ی دکتر دلخوش،مناطق آزاد کشور همانطور که برای ایجاد رونق اقتصادی موافقین سرسختی دارد در مقابل مخالفین سرسختی در ارتباط با وجود شائبه ی احتمالی قاچاق دارد،ولی موافقین مناطق آزاد در مجلس شورای اسلامی معتقدند اگر موضوع قاچاق حتی در اندازه خیلی پایین نیز باید در مناطق آزاد وجود نداشته باشد تا بهانه گیری ها برای محدود کردن فعالیت مناطق آزاد بوجود نیاید.
اساساً باور دارم که وجود مناطق آزاد می تواند علاوه بر رونق اقتصادی و کسب و کار در حوزه های محلی و منطقه‌ای،میتواند در بسیاری مواقع کمک حال اقتصاد ملی باشد و به رشد سرمایه گذاری و توسعه ی ملی منجر شود به شرط آنکه مباحث و مبانی مدیریتی توانمند و کارآمد نیز در آن رعایت و لحاظ شود.
به گفته ی دلخوش باید ضعف های شکلی و مدیریتی در مناطق آزاد برطرف و به نقاط قوت تبدیل گردد تا تاثیر روند فعالیت های گوناگون اعم از اقتصادی و فرهنگی و… ملموس در اقتصاد ملی،محلی و منطقه ای باشد.در ضمن تاکید می‌کنم که اکثریت نمایندگان محترم مجلس خواهان گسترش کمی و کیفی فعالیت های مناطق آزاد کشور می باشند.
دلخوش در ارتباط با مباحث مطرح شده در خصوص تغییر نام منطقه ی آزاد انزلی و گسترش محدوده ی جغرافیایی این منطقه تأکید کرد:
به مردم شریف و نجیب انزلی اطمینان خاطر می دهم نام منطقه ی آزاد انزلی برای همیشه ماند

گار خواهد بود و حرکات و نیات برخی ها در این رابطه هیچ گاه تحقق پیدا نخواهد کرد.در ضمن اعتقاد داریم که مناطق تحت نفوذ منطقه ی آزاد انزلی برای رونق بخشیدن به اقتصاد گیلان و کشور می بایست گسترش پیدا کند تا برخی دیگر از مناطق استان گیلان از تحولات مثبت اقتصادی و فرهنگی و… منطقه ی آزاد انزلی برخوردار باشند و برای انجام این کار از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.همچنین با توجه به دغدغه‌های درست شورای محترم نگهبان در ارتباط با مباحث زیست محیطی و کشاورزی ،اصلاحاتی انجام دادیم تا این دغدغه های بجای شورای محترم نگهبان نیز لحاظ شود.
به گفته ی دکتر دلخوش اگر بخواهیم کارایی و اثربخشی منطقه ی آزاد انزلی را بالاتر ببریم باید مناطق تحت نفوذ این منطقه ی مهم آزاد را گسترش دهیم ،چون نسبت مناطق تحت نفوذ منطقه ی آزاد انزلی با برخی از مناطق آزاد کشور قابل مقایسه نیست.