علیرغم تمام تلاش ها و زحمات شبانه روزی دکتر نجفی استاندار پر تلاش گیلان/ لزوم ایجاد تغییرات در مدیریت برخی دستگاههای اجرایی استان / دکتر قربانی رییس مجمع نمایندگان گیلان: برخی مدیران کل در استان کارآمد نیستند/ استاندار گیلان: تحمل کم کاری مدیران را ندارم

لزوم ایجاد تغییرات در مدیریت برخی دستگاههای اجرایی استان

« اگر مدیران ناکارآمد دولت برکنار نشوند، دولت روحانی به اعتدال و عدل عمل نکرده و هر چیزی را سرجایش قرار نداده است. از سوی دیگر مگر دولت می تواند با مدیرانی که با او مخالف هستند، برنامه های خود را عملیاتی کند؟»

واژه «اعتدال» در ادبیات فارسی به تناسب، قوام پیدا کردن و موزون بودن معنا شده است. در قرآن کریم هم این واژه به مفعوم عدل، حنیف، قصد، عفو، وسط و وزن آمده است و امت اسلامی را امت وسط و میانه نامیده اند.

حضرت علی (ع) هم می فرمایند:« کسی نمی تواند مدعی ایمان باشد در حالی که معتدل نیست و در جایی دیگر می فرمایند که شیوه مومن ، اعتدل و میانه روی است و به تعبیر دیگر، اعتدال به معنای سبک و روش زندگی و سلوک با دیگران است و در جای دیگری می فرمایند:« کسانی که در میان شما از بدی ها دوری می کنند و کارهای نیک انجام می دهند از بهترین های امت محمد (ص) هستند همان ها که میانه رو هستند و هرآیینه تندروها باید به سوی آنها برگردند و کند روها هم باید به آنها بپیوندند.

حال با این دیباچه کوتاه، این سوال مطرح می شود که در سیاست ایران اعتدال به چه معناست؟ اگر اعتدال به مثابه روش و سلوک اداره کشور و شیوه برخورد با آحاد است، چنین به نظر می آید که دولت اعتدال تا حدی در اعمال این روش و سلوک میانه، با توفیق همراه بودند و طبیعی است که تداوم این میانه روی، آرامش دو چندان برای ملت و کشور را در پی خواهد داشت، چون مردم ذائقه تلخ و غم انگیز برخورد های نسنجیده در سالهای ماضی را فراموش نکرده اند.

بنابراین میانه روی این دولت (دولت روحانی) در حقیقت داروی شفا بخشی است که روح مردم خسته را آرامش داد. اما پس از گذشت سالها از استقرار دولت روحانی شاهدیم که هنوز بعضی مدیران دولت دهم که اتفاقا نقش اصلی در تندروی های آن زمان را بر عهده داشتند، کماکان در مناصب خود حضور دارند.

ناگفته نماند که هر نوع تغییر و جابجایی کارگزاران دولت با فضا سازی های جریان منتقد دولت مواجه شده تا جایی که برخی نمایندگان جناح اقلیت در مجلس، وزیران دولت روحانی را تهدید به استیضاح و سوال می کنند و شمشیر داموکلس سوال و استیضاح آماده فرود آمدن بر سر هر جابجایی مدیران ناکار آمد قبلی است.

در حالی تغییر مدیران اجرایی حق مسلم دولت است، همانطور که نظارت ، سوال و استیضاح حق مسلم نمایندگان مجلس است، اما دولتمردان تدبیر و امید باید بدانند اگر مدیران ناکارآمد و یا سیاست زده دولت قبل برکنار نشوند، دولت روحانی به اعتدال و عدل عمل نکرده و هر چیزی را سر جایش قرار نداده است.

از سوی دیگر، مگر دولت می تواند با مدیرانی که با او مخالف هستند، برنامه های خود را عملیاتی و اجرایی کند؟ تغییر تیم مذاکره کننده هسته ای نمونه موفق از تغییر مدیران به سمت اعتدل بود. باشد که دولت جدید دکتر روحانی در سطوح ملی و استانی جسارت بیشتری به خرج دهد و به خواست ملت که درانتخابات اخیر تجلی یافت، عمل کند تا در عرصه های مختلف مدیریتی در کشور شاهد مدیران لایق و کارآمدی باشیم و کشور بار دیگر به مسیر پیشرفت و توسعه باز گردد.

در این ارتباط به سخنان اخیر جناب آقای دکتر نجفی استاندار پر تلاش گیلان و جناب آقای دکتر قربانی رییس مجمع نمایندگان در مجلس شورای اسلامی می پردازیم که در پی می آید: استاندار گیلان با حضور در مراسم کلنگ زنی سد لاستیکی آستارا: تحمل کم کاری مدیران را ندارم .

استاندار گیلان درآستارا گفت : با هیچ مدیری در جهت خدمت به مردم و تلاش برای توسعه استان تعارف نداریم.

رییس مجمع نمایندگان گیلان: برخی مدیران کل در استان کارآمد نیستند حامی انتصاب مدیران جوان هستم

دکتر محمد حسین قربانی نماینده مردم شریف آستانه اشرفیه و کیاشهر در خصوص مراسم تنفیذ و تغییرات در کابینه دوازدهم گفت : خوشحالیم که بر طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط رهبر معظم انقلاب انجام شد.

به گزارش گیلان بهتر به نقل از تدبیر شرق؛ در این مراسم صحبت های بسیار شفاف و همه جانبه ایی از سوی مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور مطرح شد که یقینا راه گشای بسیاری از مسائل خواهد بود.

وی در ادامه افزود : با توجه به قول و فعل هایی که شخص آقای رئیس جمهور دادند، قطعا در زمینه تشکیل کابینه رویکردشان به جوان گرایی و فعال بودن و میدانی بودن و مولفه هایی که رهبری برای مدیران ارشد کشور تبیین کردند در نگاه رئیس جمهور محترم لحاظ خواهد شد.

نشستی هم که بنده با چندنفر از همکاران ایشان در دولت، از جمله دکتر واعظی، دکتر نوبخت و دکتر جهانگیری داشتم بر همین اصل صحه گذاشتند. و بنای ایشان اینست که در کابینه جدید جوانگرایی صورت بگیرد و به هرحال شعارهایی که در زمینه اقتصاد، معیشت و رفع بیکاری جوانان دادند، در دستور کار قرار گیرد.

دکتر قربانی گفت: از قرائن معلوم ۹ وزیر در دولت جدید تغییر خواهد کرد و برنامه ایشان نیز رویکرد به سمت جوانان متعهد و کارآمد و همسو با نگاه دولت خواهد بود.

به هرحال تجربه گران سنگی بوده که در چهل سال، در هرکجا که کار به جوانان سپرده شده، موفق تر بودیم.

رییس مجمع نمایندگان استان گیلان در پاسخ به این سوال که در پی تغییرات در کابینه آیا در استان نیز به تغییرات نیازمندیم افزود: نقل قولی بسیار زیبا و کارشناسی در چند روز گذشته حجت السلام ناطق نوری بیان کردند، مبنی بر اینکه عمر مدیریت تا یک زمانی است،

این حرف بسیار درست و منطقی است و هرکسی یک ظرفیتی دارد. الان در گیلان نیز تقریبا به همین منوال است. بسیاری از مدیران کل، کارآمد نیستند یا به هرحال تمام داشته های خود را بعد از چندین سال در یک فضایی گذاشتند. و حال نیز نیاز به یک رویکرد دیگری در استان گیلان است.

بنده فکر میکنم با همان نگاهی که رئیس جمهور در کلان برای دولت دارد، وزرا نیز باید همین نگاه را در استان ها، از جمله استان گیلان داشته باشند.چرا که این رویکردها به نفع همه استان هاست، مضاف بر اینکه باید از تجربه مدیران گذشته نیز درس گرفت.

وی در خصوص استفاده از مدیران جوان در استان اذعان داشت: مجمع نمایندگان گیلان خیلی بنا ندارند در کار اجرا و انتخاب مدیران دخالت کنند، چرا که سابقه ایی در مجلس گذشته داریم که هرکجا مجمع نمایندگان ورود کرده یک اختلاف نظراتی بین خود مجمع نمایندگان بوده که حالا به یک فضاهای سیاسی منتسب می شوند.

به هرحال وظیفه ما نظارت است، هرچند که برای انتخاب مدیران نظر می دهیم و نگاه خود را اعلام میکنیم. اما آنچه که برای ما مهم است کارآمد بودن و ترجیحا بومی بودن مدیران به علاوه استفاده از نیروهای جوان تر است. که قطعا همین ها به تحول و پیشرفت استان کمک خواهد کرد.
صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، برخی بانکها برخی شهرداریها، تامین اجتماعی و …

بر اساس نظر سنجی میدانی و مراجعات ارباب روجوع به برخی از سازمانها و ادارات دولتی جهت انجام کارهای عمومی و تخصصی نشان از عملکرد نه ضعیف و وجود ناکارآمدی در برخی دستگاههای اجرایی استان دارد.

با توجه به مشکلات و معضلاتی که در بخش تولید و اشتغال وجود دارد ناکارآمدی و عدم بهره وری پایین نیروی کار با اتلاف انرژی زیاد کاملا قابل رویت است.

در بخش خدمات دهی هم تامین اجتماعی استان با توجه به وجود برخی مشکلات ساختاری واداری و همچنین ضعف مدیریتی در تامین مطالبات اولیه مشترکان خود دچار نوعی تناقض می باشد.

ما مشکلات برخی دستگاههای اجرایی در استان را عمدتا ناکارآمدی مدیریتی و ضعف می دانیم، حال اگر این مشکلات را با آب و تاب سیاسی هم عجین کنیم معجون غیر قابل هضمی خواهد شد که متاسفانه در برخی دستگاهها با آن مواجه هستیم .

عملکرد ضعیف و ناثواب معدود مدیران،عدم بستر سازی فرهنگی در ارتباط با فضای مجازی، خوراک تبلیغات بدخواهان داخلی و خارجی در فضای مجازی با کمال تاسف برخی دشمنان دانا و نادان با فضاسازی های غیر مستند و ایراد تهمت هایی که سندیت خاصی ندارد برخی از مدیران زحمتکش و خدوم استان را نشانه رفته اند .

آنان با ایراد اتهامات غیر مستند و غیر موجه در فضای مجازی جو تشویش اذهان عمومی از عملکرد مدیران زحمتکش را برای ایجاد ناامیدی و یاس در میان مردم به عنوان یک استراتژی انتخاب کرده اند.

در اینجا لازم می دانیم برای خوانندگان محترم تشریح نماییم چنین فضا سازیهایی را مورد توجه قرار ندهند چون باعث می شود یک فضای غیر مستند و غیر اتکا در جامعه شکل بگیرد و این خیلی خطرناک است و می تواند امنیت عمومی جامعه را دچار مخاطره کند.

همچنین ضرورت دارد تا مدیران ارشد جامعه و دستگاههای نظارتی به جد در ارتباط با عملکرد ضعیف و ناکارآمد برخی مدیران در دستگاههای دولتی و عمومی عمل نمایند تا عملکرد ضعیف و بعضا رانت خواهانه برخی مدیران موجب نشود تا نظام هزینه های ناکارآمدی عده ای از کارگزاران ضعیف خود را پس بدهد.