//اختصاصی // گیلان بهتر نوین _علی کریمی پاشاکی_
کابینه دکتر حسن روحانی در ۸ سال گذشته با چالش ها، فرصت ها، کامیابی ها و ناکامی هایی در بخش های مختلف در سراسر کشور از جمله گیلان ما وجود داشت ،روبرو بود.
بطور خلاصه در چهار سال در اوایل به علت تحویل زمین سوخته ‌از دولت آقای احمدی نژاد تا اواخر سال ۱۳۹۴ اوضاع بسختی مدیریت شد ولی در سال ۱۳۹۵ با انجام توافق تاریخ ساز برجام اوضاع اقتصادی روندی رو به رشد به خود گرفت و التهابات و نوسانات منفی اقتصادی به حداقل رسید و همین آرامش ایجاد شده در چارچوب توافق برجام باعث شد تا در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم دکتر روحانی از مردم ۲۴ میلیون رأی بگیرد.با کمال تأسف بعداز روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا و خارج شدن آن کشور از توافق برجام و وضع تحریم های اقتصادی همه جانبه و تهدید سایر کشورها و سرمایه گذاران خارجی،روند رسد اقتصادی ایران دچار وقفه شد و سیر نزولی بخود گرفت .این بدبیاری دولت روحانی با شیوع ویروس کرونا درنیمه ی دوم سال ۱۳۹۸ کامل شد و فشار های اقتصادی به اقتصاد ایران و به تبعه ی آن زندگی روزمره ی مردم با چالش های جدی همراه شد و با همراهی برخی تندروها در داخل و تبلیغات پوپولیستی نارضایتی از دولت روحانی بشدت افزایش یافت که بعضی از نارضایتی ها غیرمنصفانه و برخی هم منصفانه بوده است.

حضور دکتر نوبخت،در کابینه فرصتی کم نظیر برای تمام ایرانیان و گیلانیان
علی ایحال، یکی از فرصت هایی که می خواهیم به آن اشاره کنیم که مختص گیلانیان بوده است وجود « بخت نویی » به نام جناب آقای دکتر محمد باقر نوبخت به عنوان معاون رییس جمهور، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور می باشد . گیلانیان حق داشتند و دارند از این فرصت و بخت نو برای استان خود و ایران نهایت استفاده را ببرند. گیلانیان مردمی که با آرای بالای خود به دولت آقای روحانی در دو دوره ی متوالی ثابت کردندکه همراه واقعی دولت هستند از رییس جمهور روحانی و خصوصا ازجناب آقای دکترنوبخت معاون باذکاوت ،همراه و صدیق انتظار داشتند تا با اقدامات ا اساسی وپایه ای در گیلان انجام گیرد که خوشبختانه با بهره‌برداری از راه آهن قزوین_رشت و در ادامه تا منطقه ی آزاد انزلی و بندر انزلی و همچنین پروژه عظیم راه آهن به جمهوری آذربایجان و اروپا و روسیه و شرق دور در آینده،اختصاص منابع عظیم در بخش بهداشت و درمان استان و پرداخت معوقات کادر درمانی و معلمان و بازنشستگان و همچنین ایجاد زمینه و بستر برای احیای تالاب انزلی و همچنین اختصاص منابع فراوان برای ساماندهی معضل سراوان و رودخانه های زرجوب و گوهر رود که برخی از منابع با مدیریت ضعیف برخی مدیریت ها بخوبی به ثمر ننشست،تلاش مضاعف دکتر نوبخت برای حل مشکل فنی پیش آمده برای قطعه‌ای از آزاد راه رشت قزوین در منطقه ی رودبار و بسیاری اقدامات ایشان برای کمک به رونق کسب و کارها در گیلان ‌بی بدیل و کم‌نظیر در تاریخ گیلان است و این در حالی است که دکتر نوبخت با رعایت انصاف و قانون به تمام استان‌های کشور نگاهی عدالت محورانه داشته است.
.دکترمحمدباقرنوبخت عضو موثر کابینه دولت روحانی و اولین گیلانی صاحب منصب مهم و تاثیر گذار دردولت ،پس ازانقلاب بوده است که مدارج مدیریتی خودرا پله به پله طی نمود والحق درزمینه ی اقتصاد یکی از رجال قابل اطمینان میباشد.فن سالاری که اقتصاد و بودجه وخرج ودخل کشوررا دقیق میشناسد. سیاستمداری اخلاق مدار که تمام سعی وتلاشش درجهت توسعه مطلوب استان گیلان بوده است وشواهد ومستندات موجود واقدامات انجام شده شاهد این مدعاست.دکتر نوبخت به گیلان سرزمین مادری اش عِرق ویژه دارد.درکابینه یازدهم باتوجه به مشکلات عدیده سازمان برنامه بودجه تازه تاسیس برنامه های کاربردی زیادی داشت و با درایت و تدبیر رییس جمهور روحانی وتیم اقتصادی دولت خصوصا جناب دکترنوبخت اقدامات مثبتی درجهت توسعه وعمران کشوربرداشته شد.

اما مردم فهیم گیلان از رییس جمهورمحترم خصوصا ازجناب دکترنوبخت انتظار داشتند که دردولت دوازدهم ، بهتر و کیفی تر از دولت یازدهم و دوره هایی که ایشان نماینده مردم فهیم رشت در چندین دوره ی مجلس شورای اسلامی بودند اقدامات اساسی درزمینه های مختلف زیر ساختی و خدماتی و عمرانی انجام دهند که انصافاً با توجه به شرایط دولت دوازدهم و تحریم های اولیه و ثانویه بعد از خروج آمریکا از برجام و مشکلات ایجاد شده و شیوع ویروس کرونا و…

در استان گیلان با تلاش های بسیار خوب دکتر نوبخت اقدامات اساسی تاثیر گذاری صورت گرفته که آیندگان از اثرات خوب آن بیش از پیش برخوردار خواهند شد.

مطالبات گیلانیان،تنگنا ها و واقعیات موجود
مطالبات گیلانیان زیاد است و انصافا در سالهای پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ۵۷ تا به امروز حق گیلان به خوبی پرداخت نشده و به مطالبات گیلانیان رسیدگی اساسی نشده است و شاید تنگناهای شدید اقتصادی اجازه بر آوردن بخشی از مطالبات گیلانیان را نداده است . لذا بر این باوریم که اگرهمدلی در تمام سطوح در گیلان از افکار عمومی گرفته تا نمایندگان محترم استان گیلان درمجلس شورای اسلامی و مدیران اجرایی و… درجهت توسعه گیلان بخوبی ایجاد شود و اگرتلاش ومساعدت همه جانبه دکترنوبخت باهمراهی نمایندگان استان گیلان و مدیران اجرایی همراه باشد، قطعا گیلان به مطالبات بجامانده از قبل بیش از وضعیت موجود می رسید. از این رو وجود دکترنوبخت رادرکابینه فرصت بزرگی برای گیلان بود و انصافاً تا آنجا که همراهی و امکانات کشور اجازه می داد در این دوره ی پر مشکل برای کشور ،استان گیلان سهم خوبی از بودجه و امکانات دولتی گرفت و بخشی از عقب ماندگی هایش را جبران کرد.
نگاه همه جانبه دکتر نوبخت به توسعه گیلان

بعد از روی کار آمدن دولت های یازدهم و دوازدهم و موقعیتی که آقای دکتر محمدباقر نوبخت در مدیریت ارشد کشور و بویژه در سازمان مهم و تاثیر گذار برنامه و بودجه کشور پیدا کرد، باعث شد تا روند اعطای اعتبارت و منابع به استان گیلان که در سنوات گذشته مورد کم توجهی قرار گرفته بود ، روند مثبت و قابل قبولی پیدا کرد . آمار و ارقام تخصیص منابع به گیلان حکایت از رشد مطلوب و توجه ویژه دکتر نوبخت به استان را نشان می دهد ، ولی با توجه به تمامی این مساعی که توسط برخی از دلسوزان استان به ویژه شخص آقای دکتر نوبخت در پروژه های مختلف از جمله پروژه مهم راه آهن رشت – قزوین ، این پروژه با همت بلند دکتر نوبخت به بهربرداربی رسید . در ارتباط با بحث رودخانه های شهر رشت ، بحث پسماند ، مسئله تالاب انزلی و موضوع کمربندی جامع جنوبی شهر رشت کارهای اساسی از طرف شخص دکتر نوبخت صورت گرفته است ولی بخشی از کارها می بایست توسط مدیران حوزه‌های مختلف و مرتبط با مشکل پسماند سراوان،رودخانه های رشت ،تالاب انزلی و …صورت می گرفت و یا بگیرد که متاسفانه مدیران این حوزه ها یا ضعیف عمل کردند و یا کم توجهی. نگاه ویژه دکتر نوبخت به سیستم بهداشت و درمان استان گیلان ،کارهای بزرگی در جهت تحول نظام سلامت استان انجام شده و در دست اقدام است که می تواند زمینه ساز تحولات فوق العاده ای برای گیلانیان در این زمینه باشد.

علی ایحال، تا به امروز عملا اثبات شده است که جناب آقای دکتر نوبخت در سالهای اخیر تمامی مساعی خود را برای توسعه همه جانبه استان بکار گرفته و از هیچ چیزی کوتاهی نکرده است. باید متذکر شد آیا در دولت های یازدهم و دوازدهم مدیران ارشد اعم از استانداران و مدیران کل استانی ، در انجام مطالبات گیلان تا چه اندازه دکتر نوبخت را بخوبی یاری کرده اند؟ این سوالی است که افکار عمومی و رسانه ها از مدیران ارشد استان گیلان دارند و بدنبال پاسخ آن هستند؟