برای رئیسی که دوست دارد مردم دوستش داشته باشند؛

با این دست فرمان «محبوبیت ساختگی» است!

سامان بدر: همه حاکمان در ایران طی قرن های متمادی دوست داشتند که بین بدنه ای از جامعه محبوبیت کسب کنند. زیرا حکومت بر اساس ترس هیچگاه نمی تواند برای حاکم لذت ایجاد کند. حتی آقامحمدخان هم با همه قساوت و ظلمش مایل بود با کشورگشایی قدرت خود را بین مردم نشان دهد. رضا شاه هم در دوران قبل پادشاهی با استعفای خود هرج و مرج را در کشور ایجاد کرد تا به همه بقبولاند که راه نجات بازگشت قدرتمندانه خودش است. محبوبیت ابزاریست در قدرت برای فرمانروایی برتر !

ابراهیم رئیسی هم حمایت تمام قد بدنه مذهبیون طرفدار حاکمیت را با خود دارد. اما برای محبوبیت بیشتر او به بخش بزرگتری از جامعه نیاز دارد که برایشان مساله اصلی حجاب زنان و یا حقوق شهروندی نیست، بلکه نان و آب اهمیت دارد. احمدی نژاد با اعطای یارانه و مسکن مهر بخشی از آن ها را با خود همراه کرد، ولی افزایش تورم  و کاهش رشد اقتصادی در پایان دولت زمینه ها را برای گذار از دولت وی فراهم کرد.

دیگر گذشت آن دوران که با ورود رئیس جمهور هزاران نفر به استقبالش می رفتند. روحانی بعد از کرونا که از عدم محبوبیتش خبر دار بود خود را در پاستور حبس کرده بود و به «نظرسنجی های ماشین دودی» خودش اکتفا می کرد. رئیسی دوست دارد خودش «پشت فرمان» بنشیند و به میان مردم برود و از نزدیک مشکلات آن ها را درک کند و روزنامه های طرفدارش تیتر بزنند «نظارت میدانی رئیس جمهور در صبح جمعه» که تفاوتش را با روحانی نشان دهد. ولی ابزارهای محبوبیت به این خلاصه نمی شود.

بخشی از مشکل رئیسی به اطرافیانش برمی گردد که ظاهرا علم اقتصاد را بهتر از او می دانند و روی او تاثیرگذار هستند. این ها تا وقتی همراه وی هستند که در خط خودشان حرکت کند. همین روزنامه کیهان که تیتر می زند « دولت رئیسی را خدا به داد مردم رساند» به محض این که بوی توافق هسته ای به گوش می رسید و با انواع و اقسام انتقادات وزیر خارجه و مذاکره کنندگان را سرزنش کرد. هر وقت بحث توافق هسته ای شد این ها دولت رئیسی را مورد انتقاد قرار دادند که نکند مقابل غربی ها کوتاه بیایید. این فشارها او را در مخمصه بدی قرار داده که شاهد بن بست در مذاکرات هسته ای هستیم.

اطرافیان رئیسی با او روز جمعه ای به سفر استانی می روند و با او بر می گردند. گویی همه چیز تنها برای رضایت و تیتر سفر روز جمعه مطبوعات حامی دولت صورت می گیرد. در همین گیلان چند وزیر تاکنون به این استان سفر کرده اند. همه طرفداران دولت کارشان شده است که چرا بانیان وضع موجود برکنار نمی شوند که البته معلوم نیست منظور دیگر چه کسی است. به طور مثال می گویند شراره کاوسی که از تیم نوبخت است چرا برکنار نمی شود. ولی نمی پرسند  چرا میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه به گیلان سفر نمی کند. حداقل گیلان نوبختی را داشتند که هر پنجشنبه و جمعه به گیلان سفر می کرد و در جریان آخرین مراحل پیشرفت راه آهن و آزادراه و پروژه های دیگر قرار می گرفت. امروز وزیر آموزش و پرورش ما فقط برای آشتی دادن معلم و دانش آموز و عکس یادگاری آن به آستارا سفر می کند. آیا این شد حل مشکلات مردم!؟

اقای رئیسی می گوید « تا زنده ام اجازه نمی دهم مردم در طرح اقتصادی اخیر آسیب ببینند» ولی پیش از آن معاون اولش تایید کرده است که « تقریبا ۷ دهک از جامعه از این طرح منتفع می شوند» خب سه دهک دیگر چه می شوند؟ شما با کدام منطق  و اطلاعاتی به این نتیجه رسیدید که آن ها ثروتمند هستند، وقتی از بازنشسته و مستمری بگیر تا دانشجو و دانش اموز زیر خط متوسط هم در طرح جدید یارانه ای جایی ندارند. به بهانه یک سفر خارجی، خودرو و مسکن مردم را به پولدار و فقیر تقسیم بندی کرده اند و این چیزی نیست جزء فقیرتر کردن بخشی متوسطی که با قرض و وام مقداری دارایی بدست آورده اند و حالا تنها بار تورم بر دوش آن ها افتاده است.

دولت رئیسی در رسانه های رسمی، تریبون نماز جمعه محبوب است و تنها جای که از آن نقد می شود فضای مجازی است که حضرات برای این که آنجا هم خیالشان راحت باشند عنوان می کنند که « مردم، زیادی سرشان توی گوشی و اینترنت است و باید فضای مجازی را محدود کرد» آن وسط بخش های دیگر را با تفکیک جنسیتی افراطی و تلاش برای تغییر سبک زندگی به شیوه خودشان آزار می دهند. با این وضعیت رئیسی چطور می خواهد محبوب شود؟

یارانه به عنوان هدف غایی این دولتمردان تبدیل شده که فکر می کنند به هر طریقی باید آن را بین مردم تقسیم کنند. همین منابع اعتبار یارانه اخیر که بالغ بر هزاران میلیارد تومان است، مشخص نیست از کجا اختصاص پیدا کرده است. یکی می گوید چاپ پول بدون پشتوانه توسط بانک مرکزی است و دیگری می گوید از محل تخصیص ساماندهی ارز ترجیحی! هرچه است تقسیم آن بین مردم با افزایش سرسام آور کالاهای اساسی صورت گرفته است. در این میان مشخص است نارضایتی مردمی نسبت به چنین کاری خیلی بیشتر باشد. طرفدارانش ابتدا می گویند همه پول اضافه هم می آورند ولی بعد کمی کوتاه می آیند و می گویند نهایت تاثیر ده درصدی در تورم دارد. خب وقتی این صداقت نباشد، مشخص است که کار سخت باشد. محبوبیت نه تنها خریدنی نیست، بلکه ساختگی هم نیست.