منابع آبی محدود و مصرف بی‌محاباست/ آب سرمایه ملی است و در مصرف آن باید صرفه جویی کنیم

در سال‌های اخیر به‌دلیل کمبود بارندگی‌ها و تنش‌های آبی با چالش‌های فراوان در حوزه آب مواجه هستیم. این شرایط چالش برانگیز در حالی جامعه ایران را تهدید می‌کند که هنوز بسیاری از افراد درباره صرفه جویی در مصرف آب برنامه مناسبی ندارند. از سوی دیگر سازمان‌های مربوطه نیز برای کاهش بحران آب تمهیدات مناسبی لحاظ نمی‌کنند. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته مصرف آب شرب

با شست وشو متفاوت است. هرچند در ایران هنوز چنین تمهیداتی برای مصرف آب اندیشیده نشده است. از سوی دیگر میزان قابل توجهی از آب شرب نیز به دلیل فرسودگی انشعاب‌ها در وزارت نیرو به هدر می‌رود و همین مساله روز به روز کشور ایران را با چالش‌های آبی مواجه می‌کند. همچنین بخش قابل توجهی از آب نیز در بخش کشاورزی به هدر می‌رود. شایان ذکر است، میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی دنیا ۷۰ درصد است. هرچند این میزان در ایران ۹۲ درصد کل منابع آب کشور را شامل می‌شود. علاوه‌بر آن بر اساس آمارها هر ایرانی دو برابر میانگین مصرف جهانی آب مصرف می‌کند. در خرداد سال‌جاری رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: میزان متوسط مصرف آب در ایران دو و نیم برابر میانگین جهانی است، با این توصیف به سمت بحران جدی آب پیش می‌رویم. مرتضی الویری با تاکید بر اینکه در وضعیت نگران‌ کننده‌ای درباره کمبود آب قرار داریم، اظهار کرد: در حال حاضر از ذخایر و منابع فناپذیر استفاده می‌کنیم. به گزارش باشگاه خبرنگاران، او افزود: میزان بارش به دلیل تنوع اقلیمی در ایران از ۲۵۰ میلی‌متر به ۲۱۰ میلی‌متر کاهش یافته است. در این میان متوسط بارش در دنیا ۸۰۰ میلی‌متر است. همچنین میزان تبخیر در کشور ما چهار برابر دنیا است. این میزان تبخیر به دلیل شیوه استفاده از آب و تابش خورشید است.

مصرف روزانه هر ایرانی ۲۲۰لیتر

سرانه مصرف آب شرب در ایران هم اکنون ۲۲۰ لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر است که این رقم در برخی از کلانشهر‌های کشور مانند تهران به بیش از ۳۰۰ لیتر در شبانه روز می‌رسد. متوسط سرانه مصرف آب در بخش خانگی در دنیا ۱۳۵ تا ۱۴۰ لیتر در روز به ازای هر نفر است. در حال حاضر میانگین سرانه کل مصرف آب شرب در ایران(شامل تجاری، صنعتی، خانگی، فضای سبز و…) در حدود ۲۲۰ لیتر در شبانه روز است که در مقایسه با اکثر کشور‌های جهان رقم بالاتری را نشان می‌دهد. معاون مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو در این زمینه گفت: سرانه مصرف آب در ایران هم اکنون ۲۲۰ لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر است که این رقم در برخی از کلانشهر‌های کشور مانند تهران به بیش از ۳۰۰ لیتر در شبانه روز می‌رسد. به گزارش تسنیم، هدایت فهمی افزود: مصرف بهینه و معقول از آب شهری مستلزم فرهنگ‌سازی، بکارگیری از تجهیزات کاهنده مصرف آب، استفاده از لوازم خانگی با میزان مصرف استاندارد، روش بازچرخانی آب خاکستری و بسیاری موارد دیگر است. همچنین مصرف سرانه آب در بخش خانگی(آب شرب لوله کشی خانگی) در ایران به‌طور متوسط در طول سال ۱۵۷ لیتر در روز به ازای هر نفر برآورد می‌شود که شامل پنج لیتر آشامیدن، ۱۰ لیتر پخت‌وپز، ۵۰ لیتر حمام و شست ‌و شو، ۲۰ لیتر لباس ‌شویی، ۱۵ لیتر ظرف ‌شویی، ۳۰ لیتر مصارف بهداشتی، ۱۰ لیتر نظافت خانه و ۱۷ لیتر مصارف متفرقه می‌شود. در برخی کلانشهر‌های کشور از جمله تهران، این میزان(مصرف سرانه آب در بخش خانگی) در فصل گرم سال به حدود ۲۵۰ لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر می‌رسد. در حالی که متوسط سرانه مصرف آب در بخش خانگی در دنیا ۱۳۵ تا ۱۴۰ لیتر در روز به ازای هر نفر است. این رقم در کشور‌های اروپایی که از میانگین بارش‌های بالایی نیز برخوردارند، به‌طور متوسط ۱۳۰ لیتر در شبانه روز است.

مصرف روزانه بیشتر ازمیانگین جهانی

در تیر سالجاری، مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان سلطانیه گفت: مصرف روزانه آب در ایران با مصرف روزانه ۱۹۰ لیتر برای هر نفر۴۰ لیتر بیشتر از میانگین مصرف جهانی است. سید مرتضی صفوی افزود: اهمیت آب علاوه‌بر اینکه عامل حیات‌بخش آدمی است، به‌عنوان مهم‌ترین عامل توسعه صنعتی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و شکوفایی جوامع بشری شناخته می‌شود که هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد. او با اشاره به اینکه یک انسان هفته‌ها بدون غذا می‌تواند زنده بماند، اما بدون آب تنها چند روز زنده می‌ماند، افزود: آب نعمتی است، حیات‌ بخش که باید با مصرف بهینه این مایه ارزشمند را به نسل‌های آینده نیز انتقال داد. او استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف برای عبور از بحران کم‌آبی را کار ساز توصیف کرد و ادامه داد: برای شستن دست‌ها با شیرهای معمولی ۱۳ لیتر در دقیقه آب مصرف می‌شود که در صورت استفاده از شیرهای مجهز به کاهنده مصرف این میزان به هفت لیتر کاهش می‌یابد. به گزارش ایسنا، مدیر آبفای شهرستان سلطانیه، ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب را امری ضروری دانست و افزود: تنها بسته بودن شیر آب در حال مسواک زدن میزان مصرف آب را از ۲۶ لیتر در هر بار به پنج لیتر کاهش می‌یابد. او از مردم خواست تا به صورت دوره‌ای و با اطمینان از بسته بودن همه شیرهای منزل خود عدم کارکرد کنتور آب را کنترل کرده و در صورت وجود نشت داخلی در ساختمان نسبت به رفع آن اقدام کنند؛ چرا که در ازای رفع هر نشت کوچک نزدیک به هزار و ۸۰۰ لیتر آب در ماه صرفه‌جویی می‌شود.