تلاش های دیپلماسی کم نظیر اقتصادی و تجاری مدیریت ارشد منطقه ی آزاد انزلی

علی کریمی پاشاکی__ روزنامه نگار/
مناطق آزاد کشور در توسعه ی روابط بین‌المللی و منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نقش تأثیرگذاری دارند.همچنین مناطق آزاد در اساسنامه ی تشکیل خود برای تسهیل در صادرات و واردات کالا و پشتیبانی از تولیدات داخلی کیفی و رقابتی با کاهش عملیات غیر ضروری اداری،گمرکی،مالیاتی و… تاسیس شده‌اند و اساساً ماهیت همکاری گرایانه دارند.
تلاش برای ایجاد فهم و درک مشترک همه از جمله مدیران بخش دولتی و خصوصی،کنشگران اقتصادی و تجاری خرد و کلان از کارکرد،ماموریت و فلسفه ی وجودی مناطق آزاد باید به استراتژی مهم و اساسی تبدیل گردد.
این استراتژی می بایست در همه ی ابعاد از فعالیت های اقتصادی و تجاری و تبلیغات به صور مختلف،اخبار، تحلیل ها،گزارش ها و برون داد های مختلف و متنوع در ارتباط با ظرفیت ها و پتانسیل های مناطق آزاد کشور مورد توجه جدی دست اندرکاران امور قرار گیرد تا از نگاه های سلیقه‌ای و جزیره ای در ارتباط با کارکرد و فلسفه ی وجودی مناطق آزاد ،در امان بماند.

صاحب نظران معتقدند، که مناطق آزاد در همه‌ جای دنیا یکی از موتور محرک همکاری های بین المللی هستند و این قاعده در مورد مناطق آزاد ایران نیز مصداق دارد.
ماموریت اصلی مناطق آزاد کشور در چارچوب قانون و سیاست ها و همکاری های اقتصادی و تجاری بین المللی و فراملی می باشد.باید متذکر شد که در این ارتباط متغیر های داخلی و خارجی در روابط اقتصادی و تجاری بین المللی نقش آفرین اند و می توان ادعا کرد اگر دامنه ی فعالیت مناطق آزاد در ایران نسبت به سایر مناطق آزاد در کشور های همسایه و دور و نزدیک فاصله ی معنا دار دارد،یکی از دلایل مهم آن، عدم وجود برخی قوانین لازمه و همچنین عدم فهم مشترک از کارکرد مناطق آزاد در ایران در بین مسئولان دولتی،کنشگران اقتصادی بخش خصوصی می باشد و این دلایل و عوامل دیگر از این دست باعث شده اند تا مناطق آزاد در ایران در قیاس با برخی مناطق آزاد کشور های همسایه راه زیادی را تا رسیدن به قله های موفقیت در پیش داشته باشند.

با توجه به تمام این موانع و مشکلات و چالشها،هم اکنون بخشی از صادرات و واردات کالا های مختلف ایران از طریق مناطق آزاد موجود در اقصی نقاط کشور صورت می گیرد،در واقع مناطق آزاد کشور به عنوان دروازه های مهم تجارت بین‌المللی و همکاری های منطقه ای و فرامنطقه ای ایران محسوب می شوند.
تلاش های دیپلماسی اقتصادی و تجاری مدیریت منطقه ی آزاد انزلی قابل تحسین است

هم اکنون منطقه ی آزاد انزلی به کانون های همکاری و همگرایی با سایر مناطق آزاد دنیا و بویژه با بلوک اقتصادی و تجاری اوراسیا تبدیل شده است که با تجدید نظر در برخی فرآیندهای مختلف و قوانین و ضوابط کند کننده ی عملکردی منطقه ی آزاد انزلی،این منطقه می توانند خیلی بیش از گذشته بازار های بسیار خوبی برای صنایع مختلف باشند و باتوجه به مزیت های متنوع و مختلف اقتصادی و تجاری،می توانند کمک حال اساسی برای فرآیند توسعه همه‌جانبه و اقتصاد ملی باشند.
صاحب نظران معتقدند،باید نگاه های حرفه ای تر و کارسازتری به برخی شیوه ها و روش ها،برخی قوانین و ضوابط با نگاه اقتصادی برای رسیدن به فهم مشترک کیفی تر در کارکرد مناطق آزاد در چارچوب ها کارکرد این مناطق بکار گرفته شود تا اثرگذاری آنها بر اقتصاد ملی و بین المللی بیش از پیش شود.
طی یکی دو هفته اخیر ،مدیریت ارشد منطقه ی آزاد انزلی با هدایت ها و همکاری دبیر محترم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ،دست به تحرکات دیپلماتیک اقتصادی و تجاری در ارتباط اوراسیا یکی از مهمترین بلوک های اقتصادی کنونی و مرتبط با منطقه ی آزاد انزلی زده است که تاکنون با توجه به شروع خوب نتایج بسیار تأثیرگذار بر اقتصاد ملی و منطقه‌ای داشته است و در صورت گسترش دامنه ی این فعالیت های اقتصادی و تجاری ،نتایج بزرگی را برای شکوفایی اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت.
دیدارها و گفتگو های حضوری و ویدئو کنفرانسی مدیر عامل محترم منطقه ی آزاد انزلی با مدیران مناطق آزاد اونبورگ و گروزنی فدراسیون روسیه که ‌منجر به امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک در این شرایط حساس گردید.
در ضمن سفر و بازدید هیئتی از فعالان اقتصادی کشور. روسیه و ابراز علاقه و تمایل جهت سرمایه گذاری در منطقه ی آزاد انزلی ،همچنین دیدار با سرکنسول فدراسیون روسیه در رشت و توافق برای بر پایی نمایشگاه های مشترک و برگزاری همایش لجستیک در نیمه دوم سال جاری ( ۱۴۰۱) و در ادامه سفر مهم مدیر عامل منطقه ی ویژه اقتصادی لوتوس به ایران و دیدار با مقام عالی دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور و همچنین دیدار با مدیر عامل منطقه آزاد انزلی و بازدید میدانی از تاسیسات و زیر ساخت های منطقه ی آزاد انزلی ،نشان از عزم جدی منطقه ی آزاد انزلی جهت توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی با مهمترین شریک تجاری حوزه ی اوراسیا

یعنی فدراسیون روسیه دارد.
صاحب نظران معتقدند این روند مطلوب در شرایط کنونی می تواند کشور را در مقاوم سازی برای مقابله با تحریم ها آماده و سرپا نگهدارد و اساسأ فعالیت همه جانبه منطقه ی آزاد انزلی با اقتصاد و تجارت بلوک مهم اقتصادی و تجاری اوراسیا فشار تحریم ها را کاهش خواهد داد و در واقع منطقه ی آزاد انزلی به مجرای اساسی تنفسی تاثیر گذار برای اقتصاد ملی و منطقه‌ای مؤثرتر از قبل تبدیل خواهد شد.