رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث استان گیلان :

مردم گرمازدگی و پیشگیری از آن را جدی بگیرند

دکتر پیمان اسدی رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث استان گیلان در خصوص گرمازدگی اظهار کرد: با شروع فصل گرم و در نتیجه افزایش دما و نیز قرار گرفتن طولانی مدت در دمای بالا، خطر گرمازدگی در افراد افزایش می یابد.

رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی استان به برخی از علائم گرمازدگی اشاره کرد و گفت: علایمی چون رنگ پریدگی، تعریق، سرگیجه، تهوع، اسهال و استفراغ، گرفتگی عضلات،سردرد، خستگی، تشنگی شدید، میتواند علایم گرمازدگی باشد.

دکتر پیمان اسدی با تاکید بر اینکه مردم سعی کنند در ساعات اوج گرما از منزل خارج نشوند گفت: ساعات اوج تابش آفتاب و گرما از ۱۱ صبح تا ۴ بعد از ظهر بوده و تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب اجتناب کرده و لباس نخی مناسب استفاده کنید.
در ادامه دکتر اسدی بر رعایت نکات پیشگیرانه از گرمازدگی تاکید کرد و افزود: نوشیدن آب فراوان، مصرف غذای کم نمک، مصرف میوه ها و سبزیجات میتوانند از بروز گرمازدگی پیشگیری کنند.
همچنین دکتراسدی در خصوص افراد پرخطر گفت: ورزشکاران، کودکان، زنان باردار و افراد سالمند در معرض خطر بیشتری هستند. و نکته بسیار مهم تأخیردر درمان گرمازدگی است که میتواند آسیب جدی در مغز، قلب، کلیه ها و عضلات ایجاد کرده و در موارد شدیدتر منجر به مرگ شود.
وی درمورد اقدامات لازم در خصوص مواجهه با فردی که دچار گرمازدگی شده است خاطرنشان کرد: فرد را به جای خنک منتقل کنید، وی دراز بکشد و پاهایش را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

لباس های مصدوم را خارج نمایید، آب ولرم روی بیمار بپاشید و از کولر یا پنکه استفاده کنید.

در صورتی که فرد هوشیار است به او آب یا نوشیدنی خنک بنوشانید. در موارد شدید تر میتوان به آب ساده مقدار کمی نمک اضافه کنند تا جذب آب به بافت افزایش یابد و آن را به فرد مورد نظر بدهند.
دکتر پیمان اسدی در انتها افزود: چنانچه با انجام اقدامات فوق، فرد بهبود نیافت و یا دچار کاهش سطح هوشیاری شد سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته و درخواست کمک کنید تا با حضور نیروهای اورژانس ضمن انجام اقدامات درمانی لازم، مصدوم به مرکز درمانی مناسب منتقل شود.