از داستان چوپان دروغگو درس عبرت بگیریم/ اتهام زنی به مدیریت ارشد استان و مدیریت دانشگاه علوم پزشکی گیلان ،نوعی فرار به جلو و تمامیت خواهی است/ سه سال مدیریت موفق و تأثیرگذار دانشگاه علوم پزشکی گیلان،بایستی مورد حمایت باشند نه خشم تمامیت خواهانه

 

 
به نظر می رسد سنسورهای نشان دهنده ی حساسیت در گیلان متناسب با یک جامعه ی مطلوب نیست، به واقع در نشان دادن حساسیت نسبت عمل ها و عکس العمل ها و عملکرد ها مختلف، یا بی تفاوت هستیم و یا بی انصاف و کم انصاف.
ولی در یک پارادوکس و رفتار متناقض در برابر برخی مسائل کم اهمیت، حساسیت فوق تصور داریم. برای مثال، در مقابل یک بیماری معمولی، فورا واکنش نشان می دهیم، چون درد و ناراحتی دارد، ولی دربرابر علائمی که نشان هایی از بیماری کشنده ی سرطان است خیلی بی تفاوت و بی خیال رفتار می کنیم و یا در پیدا راه حل مشکلات به مقوله ی مهم علت معلولی کاری نداریم و با معلول یک پدیده کار داریم و به هیچ عنوان به علت ها توجه نمی کنیم.
رواج اتهام زنی و ادعاهای بی اساس و بد اخلاقی و عدم حساسیت به آن بسیار خطرناک است
اختصاصی _گیلا ن بهتر نوین ___یکی از مسائلی که متاسفانه کمتر به آن توجه می کنیم، مطرح کردن ادعاهایی علیه افراد حقیقی یا حقوقی و یا نهادهای مختلف در جامعه ی ماست ، بدون اینکه اثبات یا رد شود.مدتی است که یکی از پزشکان در محافل مختلف با حمله به مدیریت ارشد استان و مدیریت دانشگاه علوم پزشکی گیلان،ادعا دارند که مدیریت ارشد استان در راستای اهداف دولت سیزدهم نیست،چون از برخی مدیران دولت گذشته استفاده می کند. این ادعا در ارتباط با مدیریت موفق دکتر سالاری ادعایی غیر منطقی و تمامیت خواهانه می باشد،زیرا آمار و ارقام و عملکرد دانشگاه علوم پزشکی در سه سال اخیر تقریباً به برندی در سطح کشور تبدیل شده است و هر مدیریتی از این عملکرد بهره‌برداری و حمایت خواهد کرد و این اقدام جناب آقای دکتر عباسی،استاندار گیلان،نشان از واقع بینی مدیریتی ایشان دارد که از نیروهای توانمند و غیر سیاسی بهترین استفاده را برای تامین منافع استان گیلان می نماید.
برخی از ادعاهایی که برخی آقایان مطرح می کنند، می تواند اصل آن جرم باشد یا نباشد، ولی دارای عوارض بد اجتماعی است. یک روز می گویند فلان آقا فلان کار را کرده… ، روز دیگر انواع اظهارات را علیه فلان مسئول … انجام می دهند، این روش های ناپسند برخورداری از تریبون های عمومی و خصوصی در واقع انتقاد کردن نیست بلکه نوعی مشوش کردن افکار عمومی و تزریق ناامیدی به جامعه در شرایط حساس کنونی می باشد.
جالب اینجاست برخی از این مدعیان اگر عملکرد حرفه ای شان را بررسی نمایید ،می‌بینید چقدر کارهای خلاف قانون انجام داده اند و چون مدیریت های ارشد دستگاه ذیربط با خلاف های ایشان برخورد قانونی کرده است از حربه های سیاسی و جناحی می خواهد تا از مدیریت موفق دکتر سالاری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان انتقام گیری کنند.
این اتهامات و تخریب ها به وفور در طی سالیان اخیر مشاهده شده و هم اکنون نیز می شود.
وجود این اتهامات و عدم رسیدگی به آنها، موجب می شود که فضای جامعه بشدت
« غیر اخلاقی» شود.
داستان چوپان دروغگو را همه خوانده ایم. هنگامی که اتهامات ناروا رواج یافت و تقریباً هیچ مرجعی هم بطور جدی به آنها رسیدگی نکرد، اعتبار ادعاهای درست هم از میان می رود و اگر حتی یک روز یک خبر درست هم منتشر شود، کسی باور نخواهد کرد. در چنین جامعه ای روشنگری و آگاهی اجتماعی از میان می رود، زیرا هیچ معیار معتبر و مستقلی وجود ندارد که درباره ی این اتهامات داوری نهایی کند و اگر نادرست است، گوینده مجازات شود و اگر درست است، فرد مورد اتهام پاسخگو شود.
به نظر می رسد که فقدان رسیدگی های سریع و بی طرفانه و نیز ضعف حقوقی ریشه ی چنین مشکلاتی هستند. تاکنون بارها و بارها شنیده شده که برخی از افراد ذی نفوذ در قدرت و برخی مطبوعات و سایت های برخوردار از حمایت برخی محافل قدرت، هر اتهامی را که خواسته اند به دیگران زده اند، ولی دریغ از مواجهه ی درست و قانونی با آنان، همین موارد اگر از سوی دیگران بود با اشد مجازات مواجه می شد.
این موضوع در واقع نوعی تبعیض است و این تبعیض در برخورد با موارد مشابه موجب تضعیف شدید اعتبار اظهارات و ادعا های موجود در سطح جامعه شده و می شود و مرز میان «راست و دروغ» از میان می رود و همچنین مرز میان گناهکار و بیگناه مخدوش می شود و مردم به همه بدبین می شوند، حتی افراد درستکار،همه در معرض اتهام قرار می گیرند.
فهرست برخی ازاقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سه سال

اقدامات برای برخورداری مردم از امکانات بهداشتی و درمانی در تمام ابعاد و حوزه های دانشگاه علوم پزشکی گیلان قابل توجه بوده و در واقع تبدیل به برندی در سطح کشور شده است.
اقدامات اساسی در حوزه اورژانس و پیش بیمارستانی اقدامات اساسی در حوزه ی مهم بهداشت اقدامات اساسی در حوزه ی درمان و بیمارستان های دولتی بویژه بیمارستان ها رازی_پورسینا و حشمت_نگاه ویژه به بیمارستان های شهرستان های مختلف گیلان _توجه خاص سطح کیفیت آموزش در دانشکده های مختلف علوم پزشکی گیلان جهت آموزش استاندارد دانشجویان رشته های مختلف پزشکی،مامایی،پرستاری و…توجه خاص به خانه های بهداشت روستایی جهت توزیع عادلانه سرانه بهداشت و درمان _نظارت مستمر در حوزه‌های دارو و درمان و بهداشت عمومی_انجام مراحل واکسیناسیون عمومی برای مقابله با کرونا__توجه خاص و اقدامات فرهنگ ساز برای مقابله با بیماریهای غیرواگیر اعم از فشار خون،دیابت ،چربی خون و….
همچنین تجهیز و نوسازی بیمارستان های شهرستان های مختلف گیلان و بیمارستان سینا و رازی رشت و توجه ویژه مدیریت دانشگاه علوم پزشکی گیلان به تنها بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی قلب یعنی بیمارستان دکتر حشمت رشت که هم اکنون دارای ۵۷ تخت ویژه بیماران قلبی و عروقی و مجهز به مدرنترین دستگاههای مورد نیاز بیماران قلبی می باشد.
بیمارستان حشمت رشت تا ۳ سال پیش از کمبود بسیاری تجهیزات و امکانات اولیه در رنج و تنگنا بود ولی هم اکنون به یکی از بیمارستانهای مدرن تبدیل شده است و این مهم با تلاش دکتر سالاری و همکاران زحمتکش شان انجام شده است و باز در تلاش برای تجهیز تمام مراکز درمانی و بویژه بیمارستان فوق تخصصی قلب حشمت به روزامد ترین تجهیزات هستند.

علی ایحال ،آنانی فقط سخنرانی و اتهام زنی بلدند ،کمی بخود بیایند و این مردم را از این همه تلاش مأیوس و ناامید نکنند.