در راستای اجرای تفاهم نامه همکاری سازمان استاندارد و دبیرخانه مناطق آزاد

اداره و آزمایشگاه استاندارد در منطقه آزاد انزلی تاسیس می شود

مجتبی معصوم نژاد، سرپرست اداره کل استاندارد استان گیلان با عیسی فرهادی، مدیرعامل این سازمان دیدار کرد و در خصوص سازوکارهای افزایش همکاری های دو جانبه در مسیر تسهیل و تسریع در فرآیندهای خدمات رسانی به فعالین اقتصادی به بحث و تبادل پرداخت. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این دیدار با تأکید بر نقش […]

مجتبی معصوم نژاد، سرپرست اداره کل استاندارد استان گیلان با عیسی فرهادی، مدیرعامل این سازمان دیدار کرد و در خصوص سازوکارهای افزایش همکاری های دو جانبه در مسیر تسهیل و تسریع در فرآیندهای خدمات رسانی به فعالین اقتصادی به بحث و تبادل پرداخت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این دیدار با تأکید بر نقش کلیدی و مهم نهاد استاندارد در ساماندهی و نظام مندسازی روندها و مناسبات اقتصادی داخلی و خارجی اظهار داشت: استاندارد در مناطق آزاد یکی از ارکان اصلی در تسهیل گری صادرات و واردات کالاها از طریق مناطق محسوب شده و این مهم زمانی از اهمیت بیشتری برخوردار می شود که عنایت داشته باشیم، سرعت ترخیص یکی از شاخص های مهم در اقبال بازرگانان داخلی و خارجی جهت انتخاب یک منطقه برای نقل وانتقال کالاها ارزیابی می شود.

وی با تصریح بر لزوم هماهنگی بیش از پیش سازمان منطقه آزاد انزلی، گمرک و استاندارد به منظور روان سازی امور؛ اضافه کرد: با عنایت به روند رو به گسترش همکاری ها با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، و فعال سازی کریدورهای بین المللی عبوری از این منطقه، یکسان سازی یا رسیدن به استانداردهای مشخص در ردیف های مختلف کالاهای عبوری از طریق منطقه آزاد انزلی بسیار حائز اهمیت است.

عیسی فرهادی بر نقش کلیدی سازمان استاندارد در بهینه سازی و اقبال مصرف کنندگان به محصولات تصریح نمود و خاطر نشان کرد:متاسفانه تفکر نادرست مانع بودن استاندارد در مسیر فعالیت های اقتصادی وجود دارد و این در حالی است که هر محصول در تمام دنیا در جنبه های مختلف نیازمند یک چارچوب استاندارد بوده و سازمان استاندارد این چهارچوب را در کشور ما اجرایی می کند؛ موضوعی که در نهایت به پذیرش هرچه بهتر این محصول در بازار هدف منجر می شود.

سرپرست اداره کل استاندارد گیلان با اشاره به ظرفیت های منطقه آزاد انزلی در گسترش مراودات تجارت فرامرزی استان و کشور، گفت: دکتر اسلام پناه رئیس سازمان ملی استاندارد کشور، حمایت حداکثری از تسریع و تمرکز فرآیندهای استاندارد در حوزه واردات و صادرات را از اولویت های این سازمان در نظر گرفته و این مهم در دستور کار اداره کل استاندارد استان نیز قرار دارد.

مجتبی معصوم نژاد بر اهمیت استاندارد سازی و استفاده از نشان های استاندارد و حلال تأکید کرده و افزود: علاوه بر نشان ملی استاندارد نشان جهانی حلال نیز قادر به ایجاد ارزش افزوده بسیاری برای محصولات داخلی در بازارهای خارجی بوده و با توجه به ظرفیت های گردشگری منطقه آزاد انزلی، سازمان منطقه آزاد می تواند در ترویج مفهوم نشان حلال نقش کلیدی داشته باشد.

وی بر اجرای دوره های آموزشی و برنامه های ترویجی استاندارد سازی کالا و خدمات در منطقه آزاد انزلی تاکید نمود.

در پایان این نشست که معاونین و مدیران دو طرف حضور داشتند؛ بر اجرایی سازی تفاهم نامه همکاری منعقد شده بین سازمان استاندارد و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد مطرح گردید که در آن تاسیس اداره استاندارد منطقه آزاد و احداث آزمایشگاه و ایجاد بستر همکاری های فی ما بین پیش‌بینی شده است.