اصل ۸۵ شدن لایحه حجاب و عفاف خلاف قانون اساسی است

غلامعلی جعفرزاده نماینده سابق مجلس در یک گفتگو ‌ درباره طرح حجاب و عفاف گفت: صحبت‌های رئیس و هیئت‌رئیسه مجلس و کمیسیون قضایی و حقوقی درباره طرح حجاب و عفاف کاملاً غیرحقوقی است. جعفرزاده تأکید کرد: حساسیت روی طرح حجاب و عفاف وجود دارد و این موضوع به نسل‌های آینده هم مربوط هست. وی با […]

غلامعلی جعفرزاده نماینده سابق مجلس در یک گفتگو درباره طرح حجاب و عفاف گفت: صحبت‌های رئیس و هیئت‌رئیسه مجلس و کمیسیون قضایی و حقوقی درباره طرح حجاب و عفاف کاملاً غیرحقوقی است.

جعفرزاده تأکید کرد: حساسیت روی طرح حجاب و عفاف وجود دارد و این موضوع به نسل‌های آینده هم مربوط هست.

وی با تأکید بر اینکه اصل ۸۵، عمدتاً مربوط به مسائل امنیتی است، خاطرنشان کرد: این‌طور نیست که در پستو بخواهند چیزی را تدوین کنند وگرنه قانون‌گذار هیچ‌وقت نمی‌گفت که مذاکرات مجلس از رادیوپخش زنده و یا مشروح مذاکرات چاپ شود و در اختیار عموم قرار بگیرد.

این نماینده سابق مجلس یادآور شد: فلسفه قانون‌گذاری در مجلس ایران این است که مردم در جریان جزئیات قرار بگیرند، چه برسد به مسئله به این مهمی که هم مربوط به نسل جوان است و هم‌نسل‌های آینده و کل جامعه ایران.

وی اظهار داشت: اینکه در پستوها و مخفیگاه‌ها برای مردم قانون تصویب می‌کنند و بدون اطلاع اقدام می‌کنند، اشکال دارد.

جعفرزاده اضافه کرد: عده‌ای می‌گویند این لایحه در برابر لایحه بودجه که ۵۰۰ پیشنهاد داشته، ۱۵۰۰ پیشنهاد داشته است. حال باید گفت اولاً که لایحه بودجه هیچ‌وقت ۵۰۰ پیشنهاد نداشته، بلکه خیلی بیشتر بوده و حتی یادم است که ۷ تا ۸ هزار پیشنهاد هم داشته است، پس پیشنهاد‌های این طرح از بودجه بیشتر نیست و می‌توانست اصل ۸۵ نشود. دوم بااین‌حال عدد ۱۵۰۰ عدد زیادی است و نشان می‌دهد که یعنی خود نماینده‌های مردم در این طرح، حرف برای گفتن داشته‌اند. شما که حرف مردم را گوش ندادید، حداقل حرف نماینده‌های مردم را گوش می‌دادید. سوم ۱۵۰۰ پیشنهاد یعنی اهمیت موضوع بالا بوده پس نباید حذفش می‌کردند.

وی با بیان اینکه اصل ۸۵ شدن لایحه حجاب و عفاف خلاف قانون اساسی است، اضافه کرد: لایحه‌ای که قوه قضاییه در خصوص عفاف و حجاب ارائه داد، ۹ ماده بود و ۶ ماده هم دولت به آن اضافه کرد و با ۱۵ ماده به مجلس رسید. گویا مجلس آن را به بالای ۷۰ ماده رسانده است!

این نماینده مجلس گفت: حال اگر مجلس بیشتر از ۳ تا ۵ درصد در آن تغییرات ایجاد کند، با سوابق گذشته که به تکرار دیدیم، شورای نگهبان آن را برمی‌گرداند و می‌گوید این دیگر لایحه نیست و طرح است.

جعفرزاده با اشاره به اینکه لایحه حجاب و عفاف با اصول متعدد قانون اساسی در مغایرت است، گفت: درحالی‌که این لایحه، بالغ بر ۴۶۷ درصد افزایش ماده دارد، پس دیگر لایحه نیست و طرح است و از طرف دیگر، با اصول متعدد قانون اساسی در مغایرت است؛ از اصل ۷۵ گرفته تا اصل ۵۲ و ۵۳ در مغایرت است؛ هم بار مالی و هم هزینه و درآمد برای دولت ایجاد می‌کند، پس اصلاً دیگر لایحه نیست.

وی اظهار داشت: این لایحه‌ای کاش در صحن علنی مجلس بحث می‌شد و مردم در جزئیات آن قرار می‌گرفتند. الان اخباری که می‌آید، مردم را به‌شدت نگران کرده است و آن‌ها از همه طرف در حال جریمه‌شدن هستند.

وی یادآور شد: لایحه به این مهمی اصلاً از لایحه خارج شده و طرح شده است و مجلس نمی‌تواند چنین طرح سنگینی را بدهد.

جعفرزاده اضافه کرد: هیچ‌کس حتی نمایندگان جزییات را نمی‌دانند که چه اتفاقی افتاده است! با اشکالاتی که خیلی خلاصه مطرح کردم به نظر من، هم شورای نگهبان باید آن را به مجلس برگرداند و هم مجلس وقت و حوصله بگذارد و در صحن بیاورد و عجله نکند.

وی تأکید کرد: یکی از کار‌های مجلس دوازدهم باید ابطال خیلی از قوانینی که در مجلس یازدهم تصویب شده و مردم به آن نقد جدی دارند، باشد. یعنی یک مجلسی تصویب می‌کند و یک مجلسی هم باید ابطال کند و این چیز خوبی نیست.

این نماینده سابق مجلس گفت: مجلس یازدهم کارنامه سوپرمنفی برای خود ایجاد کرده است. ایجاد این شرایط اقتصادی و نرخ افزایشی قیمت‌ها و تورم کمرشکن و رکودی که یخ‌زدگی در جامعه ایجاد کرده است تا افزایش نرخ بیکاری و ناامیدی و… بر حرف من صحه می‌گذارد.

جعفرزاده یادآور شد: فیلمی در شبکه‌های مجازی دیدم که نفرات برتر کنکور می‌گویند همه قصد مهاجرت دارند. در این شرایط آیا واقعاً بررسی موضوع عفاف و حجاب، چنین اولویت بالایی آن هم با این مکانیزم را داشت؟/ رویداد۲۴