استاندار در همایش روز ملی شوراها،

در گیلان کمبود نیروی کار داریم | ساخت بناهای خلاف در گیلان باید برچیده شود

استاندار استان گیلان با انتقاد از ساخت ساختمان‌های چند طبقه در برخی مناطق استان اعلام کرد: این تفکر که با پرداخت خلافی می‌توان ساختمان چند طبقه بدون مجوز ساخت باید از ذهن سازندگان ، اعضای شوراها و شهرداری ها در صدور مجوز‌ها پاک شود.

اسدالله عباسی عصر امروز (چهارشنبه) در همایش اعضای شوراهای شهر و روستا به مناسبت روز ملی شوراها، با بیان اینکه شوراها نقش مهمی در حل مشکلات استان دارند، اظهار کرد: جلسات و همایش شوراها باید از این پس به طور فصلی و منظم برگزار شود.

وی با اشاره به انتظار مردم از اعضای شورای اسلامی شهر در توجه به مطالبات مردمی، گفت: الحمدالله مسئولان از جنس مردم هستند از این‌رو اعضای شورای اسلامی شهر به مردم مداری توجه جدی داشته باشند.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم توجه به شناسایی نیازهای مردم در نقاط مختلف گیلان بر اساس آمایش سرزمینی افزود: باید نیازهای مردم در نقاط مختلف گیلان دسته‌بندی شده و متناسب با آمایش سرزمینی توزیع عادلانه منابع صورت گیرد.

عباسی تشکیل شوراهای اسلامی شهر را نماد بارز مردم سالاری دینی دانست و بیان کرد: مردم از اعضای شورای اسلامی شهر انتظار دارند برای پیگیری مطالبات‌شان از هیچ تلاشی دریغ نکنند لذا اعضای شورای اسلامی شهر باید تمامی این مسائل رسیدگی کنند.

وی با اشاره به نقش جهاد تبیین و بازگو کردن دستاوردهای جمهوری اسلامی و دولت سیزدهم در گیلان برای مردم تصریح کرد: اعضای محترم شوراها باید بدانند در حوزه راهداری، مسکن، اشتغال، مشاغل روستایی و شهری، راه‌آهن چه اقداماتی شده است که منجر به جهاد تبیین و در نتیجه ایجاد نشاط در جامعه می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های موجود برای مهاجرت معکوس از شهر به روستا استفاده شود، گفت: توجه به مهاجرت معکوس در گیلان از انجام بسیاری از اسیب‌های اجتماعی از جمله پیری جمعیت پیشگیری می‌کند.

عباسی با تاکید بر لزوم توجه به ایجاد اشتغال پایدار در روستاها بیان کرد: به منظور افزایش اشتغال پایدار و درآمدزایی روستائیان باید ابتدا ظرفیت آن روستا شناسایی و سپس در همین راستا برنامه ریزی شود و بنده به عنوان فرزند دیار میرزا از هیج تلاشی برای کمک به اشتغال روستایی دریغ نمی‌کنم.

وی با اشاره به نقش دستگاه‌های اجرایی در جلوگیری از مهاجرت از روستا به شهر گفت: تمامی دستگاه‌های اجرایی در گیلان باید از ظرفیت خود استفاده کرده و یک وحدت رویه عملکردی برای توسعه گیلان در حوزه‌های مختلف ایجاد شود.

استاندار با درخواست از فرمانداران در خصوص توجه به مطالبات اعضای شورای شورای اسلامی شهر بیان کرد: درهای اتاق فرمانداران باید به روی اعضای شورای شورای اسلامی شهر، دهیاران و شهرداران باز باشد.

عباسی با انتقاد از وجود برخی اختلافات میان اعضای شورای اسلامی شهر در چند منطقه محدود گیلان تصریح کرد: اگرچه اختلاف سلیقه در میان اعضای شورای اسلامی شهر امری اجتناب ناپذیر است ولی نباید این اختلافات به توسعه شهری و روستا لطمه وارد کند.

طرحهای هادی روستایی به درستی و با دقت اجرا شود

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم اجرای درست و دقیق طرح هادی در روستاهای گیلان گفت: اجرای صحیح این طرح‌ها منجر به پیشرفت روستاهای گیلان می‌شود، لذا اجرای طرح باید در روستاها در سریع‌ترین زمان ممکن انجام و از کارشناسان زبده استفاده شود.

وی با بیان اینکه توجه به اقتصاد کشاورزی، دامداری و طیور منجر به توسعه اقتصاد روستایی در گیلان می‌شود، گفت: روستاهای گیلان در بخش تولید انواع محصولات کشاورزی دارای ظرفیت بالقوه‌ای هستند که باید مورد توجه قرار گیرند در غیر این صورت روستائیان برای امرار معاش باید از روستا به شهر مهاجرت کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان با ابراز خرسندی از احیای بیش از ۱۷۰واحد تولیدی در گیلان تصریح کرد: در واحدهای تولیدی احیا شده گیلان نیاز به کارگر و نیروی کار داریم ولی متاسفانه با کمبود نیروی کار در این حوزه مواجه هستیم که دولت مردمی برنامه ویژه در این خصوص دارد.

استاندار گیلان هم چنین از صدور ۲۱۹ مجوز بی‌نام در این استان خبر داد و گفت: تاکنون ۳۱۶ عرصه سرمایه‌گذاری در گیلان شناسایی شده است که نقش مهمی در ایجاد اشتغال در روستاها دارد.

وی تصریح کرد: شرایط مجوزها به گونه‌ای است که به محض در خواست سرمایه‌گذاری از سوی هر فرد و مجموعه‌ای در کمترین زمان ممکن در زمینه‌های گوناگون می‌توان مجوز لازم در همان زمینه مورد نظر را دریافت و کار آغاز شود.

عباسی با بیان اینکه توجه به پسماند و محیط زیست اساس معیار دهیاران و شهرداران برتر در گیلان است، تصریح کرد: ۳۸ سال تمام همه مردم استان برای ساماندهی پسماند سراوان فقط شاهد خلع ید و فرار از مسئولیت بودند ولی به عنوان خدمتگذار مردم در روز معارفه و در محضر رئیس جمهور محترم قول دادم این مشکل را برطرف کنم وبا وجود فشارهای مختلف در این مهم تا حدی بسیار زیادی موفق بودیم.

وی با انتقاد از ساخت ساختمان‌های چند طبقه در برخی از مناطق گیلان افزود: این تفکر که با پرداخت خلافی می‌توان ساختمان چند طبقه بدون مجوز ساخت باید از ذهن سازندگان، اعضای شوراها و شهرداری‌ها در صدور مجوزها پاک شود و در صورت اعلام گزارش در این خصوص با مدیر خاطی برخورد قانونی خواهم کرد.

استاندار گیلان ادامه داد: اعضای شورای اسلامی شهر در طرح جامع باید مشخص کنند هر منطقه از شهر و هر خیابانی باید ساختمان‌های چند طبقه ساخته شود تا بعدا شاهد ساخت بناهای خلافی‌ها و تبعات آن نباشیم.

عباسی در پایان با بیان اینکه منشا آلودگی تالاب بین المللی انزلی و دو رودخانه زرجوب و گوهررود در مرکز شهر رشت شناسایی شده و روند رفع این آلودگی‌ها با جدیت ادامه دارد.

مقام عالی دولت در گیلان، تصریح کرد: احداث تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر و شهرستان رشت یکی از خواسته‌های بحق مردم این مناطق است که تاکنون ۲۳۰ میلیارد تومان در این بخش هزینه شده و برای تکمیل به ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی تفکیک زباله از مبدا را راهگشای چالش اساسی محیط زیست در کشور و به خصوص استان گیلان عنوان کرد و افزود: بعد از یکسال و نیم هنوز در بحث دفن زباله رفتار گذشته تکرار می‌شود که پذیرفتی نیست لذا با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی باید تفکیک زباله از مبدا سریع‌تر انجام و سر و سامان داده شود.

در این نشست صمیمی رئیسان و اعضای نمونه شوراهای شهر و روستای استان گیلان لوح تقدیر و هدایای خود را از استاندار گیلان دریافت کردند.