بدعت عجیب در مجلس یازدهم؛

منع ایراد نطق نماینده افشاگر دریافت شاسی بلندها توسط رئیس مجلس

در اقدامی عجیب از سوی مجلس شورای اسلامی، جلوی حرف زدن علی رضا بیگی نماینده تبریز و افشاکننده دریافت خودروهای شاسی بلند توسط نمایندگان گرفته شده است. رئیس مجلس شورای اسلامی دلیل این امر را تصمیم هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان اعلام کرده که مشخص نیست بر اساس کدام استدلال قانونی است.   محمدرضا صباغیان در […]

در اقدامی عجیب از سوی مجلس شورای اسلامی، جلوی حرف زدن علی رضا بیگی نماینده تبریز و افشاکننده دریافت خودروهای شاسی بلند توسط نمایندگان گرفته شده است. رئیس مجلس شورای اسلامی دلیل این امر را تصمیم هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان اعلام کرده که مشخص نیست بر اساس کدام استدلال قانونی است.

 

محمدرضا صباغیان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طی تذکر شفاهی، اظهار داشت: امروز صبح که با احمد علیرضابیگی صحبت می‌کردم، وی گفت مدتی است که از نطق ۷ دقیقه‌ای محروم شده است.

وی بیان کرد: این شأن نمایندگی نیست، شاید فردا نوبت ما باشد. از ریاست مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود تا اجازه ندهد حقوق نمایندگان ضایع شود.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به این تذکر، گفت: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان نامه‌ای را به هیئت رئیسه مجلس نوشته و در آنجا بحثی داشته مبنی بر اینکه علیرضابیگی اجازه نطق ندارد. این تصمیم در هیئت رئیسه گرفته نشده، بلکه تصمیم هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان است.

گفتنی است طبق اصل‏ هشتاد و چهارم قانون اساسی، هر نماینده‏ در برابر تمام‏ ملت‏ مسئول‏ است‏ و حق‏ دارد در همه‏ مسائل‏ داخلی‏ و خارجی‏ کشور اظهار نظر نماید. همچنین طبق اصل هشتاد و ششم نمایندگان‏ مجلس‏ در مقام‏ ایفای‏ وظایف‏ نمایندگی‏ در اظهار نظر و رای‏ خود کاملاً آزادند و نمی‏ توان‏ آنها را به‏ سبب‏ نظراتی‏ که‏ در مجلس‏  اظهار کرده‏ اند یا آرائی‏ که‏ در مقام‏ ایفای‏ وظایف‏ نمایندگی‏ خود داده‏ اند تعقیب‏ یا توقیف‏ کرد.

منع ایراد نطق در مجلس از بدعت‌هایی که به تازگی در مجلس یازدهم اجرایی شده و پیش از این هیچگاه سابقه نداشته است. آن هم نماینده ای که در هیچ محکمه ای محکوم نشده و  ظاهرا هیات نظارت بر نمایندگان به خاطر دفاع از اکثریت مجلس چنین قانونی را وضع کرده و رئیس مجلس هم آن را اجرایی نموده است.