دیگر از پول نقد دوره برجام خبری نیست؛

میلیارد دلار پول ایران از کره جنوبی به قطر رسید تا صرف امور بشردوستانه شود!

روزنامه نیویورک تایمز مدعی شده مطابق با توافق حاصله میان ایران و آمریکا، پنج زندانی آمریکایی در ازای آزادی چند زندانی ایرانی و دسترسی تهران به ۶ میلیارد دلار برای اهداف بشردوستانه، اجازه ترک ایران را پیدا خواهند کرد. خبری که توسط رسانه های ایرانی هم مورد تایید قرار گرفته است. در زمینه انتقال پول […]

روزنامه نیویورک تایمز مدعی شده مطابق با توافق حاصله میان ایران و آمریکا، پنج زندانی آمریکایی در ازای آزادی چند زندانی ایرانی و دسترسی تهران به ۶ میلیارد دلار برای اهداف بشردوستانه، اجازه ترک ایران را پیدا خواهند کرد. خبری که توسط رسانه های ایرانی هم مورد تایید قرار گرفته است.

در زمینه انتقال پول کره جنوبی به قطر واکنش های متعددی ایجاد شده است و برخی از آن انتقاد کرده اند. آمریکا در زمان امضای برجام بیش از یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار پول نقد به ایران فرستاد تا جیسون رضائیان و چند نفر دیگر آزاد شود، ولی حالا پول بلوکه شده تنها به یک کشور دیگر منتقل شده است که قرار است صرف امور بشردوستانه شود. هرچند وزارت خارجه در بیانیه ای اعلام کرده است «نحوه بهره‌برداری از منابع و دارایی‌های مالی رفع توقیف شده در اختیار جمهوری اسلامی ایران بوده و این منابع برای نیاز‌های مختلف کشور حسب تشخیص مراجع ذیصلاح هزینه خواهد شد.»

تسنیم در مورد نحوه آزادسازی پول بلوکه شده ایران نوشته است:  در این فرآیند قرار است ابتدا پولهای ایران در کره از واحد وون(واحد پول کره جنوبی) به یورو تبدیل شود که این مهم انجام شده و در ادامه بناست که به حسابی در قطر واریز شود تا در اختیار ایران قرار گیرد.

مبلغ پولهای ایران در کره جنوبی که بناست آزاد شود ۶ میلیارد دلار است.

پس از واریز این پول به حسابی در قطر، تبادل زندانیان نیز به انجام می‌رسد.

در این تبادل، چهار تبعه آمریکایی (سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و یک زندانی دیگر) در قبال آزادسازی همان تعداد یا بیشتر از ایرانیان در بند آمریکا آزاد می‌شوند.

منابع مطلع به تسنیم گفتند که تا وقتی که پولهای ایران کامل به قطر منتقل نشود، زندانیان امریکایی ازاد نمیشوند.

دولت کشورمان علاوه بر پیگیری راهکارهای دیپلماتیک برای آزادسازی منابع ایران در کره جنوبی، از حدود یکماه پیش فرآیند حقوقی علیه کره جنوبی را هم آغاز کرده بود که این دو مسیر نهایتا به ازادسازی همه منابع منجر می‌شود.