مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان:

نیروگاه ۱۱ مگاواتی نئوپان فومنات به بهره برداری رسید

طی آئینی و با حضور رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان، نیروگاه ۱۱ مگاواتی خود تامین مجتمع تولیدی صنعتی فومنات افتتاح و به بهره برداری رسید. «بهمن داراب زاده» ضمن استقبال از احداث نیروگاه های مولد مقیاس کوچک، گفت: نیروگاه مقیاس کوچک ۱۱/۳۴ مگاواتی خود تامین شرکت نئوپان فومنات دارای […]

طی آئینی و با حضور رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان، نیروگاه ۱۱ مگاواتی خود تامین مجتمع تولیدی صنعتی فومنات افتتاح و به بهره برداری رسید.

«بهمن داراب زاده» ضمن استقبال از احداث نیروگاه های مولد مقیاس کوچک، گفت: نیروگاه مقیاس کوچک ۱۱/۳۴ مگاواتی خود تامین شرکت نئوپان فومنات دارای دو دستگاه ژنراتور با ظرفیت هر واحد ۵/۶۷ مگاوات، با هدف تامین برق مصرفی مورد نیاز شرکت در وهله اول و انتقال انرژی مازاد تولیدی نیروگاه جهت مصارف خانگی با هدف کاهش میزان خاموشی منطقه، به بهره برداری رسید.
داراب زاده گفت: کارخانه نئوپان فومنات به عنوان یکی از صنایع فعال استان گیلان، دارای دیماند با ظرفیت ۱۰ مگاوات بوده که هم اکنون دو خط تولیدی کارخانه جمعا دارای مصرفی حدود ۷ مگاوات می باشد. مازاد تولید نیروگاه از طریق اتصال نیروگاه نئوپان به شبکه از طریق فیدر های ۲۰ کیلوولت اختصاصی کارخانه، به باسبار ۲۰کیلوولت پست فوق توزیع فومن، صرف مصارف خانگی می باشد که این موضوع در شرایط اوج مصرف از اهمیت بسزایی برخوردار است.
وی افزود: راندمان الکتریکی ژنراتورهای منصوبه ۴۶/۱ درصد است که در صورت استفاده از این ژنراتورها در قالب chp (تولید همزمان برق و حرارت)، راندمان نیروگاه به بالای ۷۰ درصد افزایش می یابد و مدیران کارخانه نئوپان فومنات قادر خواهند بود که از حرارت خروجی اگزوزهای ژنراتورها که بالغ بر ۴۰۰ درجه سانتیگراد است برای خشک کردن مواد اولیه خط تولید شماره ۲ کارخانه استفاده لازم را بعمل آورند.
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان گفت: شایان ذکر است که راندمان الکتریکی نیروگاههای بزرگ سیکل ترکیبی، حدود ۵۵ درصد است که با انتقال انرژی تولیدی این نیروگاه ها از محل تولید تا محل مصرف چیزی حدود ۱۰ درصد تلفات در طول خطوط انتقال، فوق توزیع و توزیع خواهیم داشت، در صورتی که بدلیل واقع شدن این نیروگاه در محل مصرف، عملا بخش تلفات ناشی از خطوط حذف شده و با حداکثر راندمان تولیدی به مصرف خواهد رسید.
وی افزود: از طرف دیگر هزینه احداث خطوط انتقال برق تولیدی نیروگاه های بزرگ به محل مصرف بسیار زیاد بوده در صورتی که این هزینه ها در بخش نیروگاه های مولد مقیاس کوچک بسیار جزئی و ناچیز است.
داراب زاده گفت: این دومین نیروگاه مقیاس کوچک است که در سال جاری در استان گیلان به بهره برداری رسید ضمن اینکه نیروگاه ۲/۵ مگاواتی کیسوم هم آماده بهره برداری است و امیدواریم این رویه تداوم داشته باشد تا در آینده ای نه چندان دور شاهد تراز بین تولید و مصرف باشیم.
گفتنی است که در حال حاضر، ۴ نیروگاه: کاسپین منطقه آزاد انزلی(۲۵ مگاوات)، بیمارستان بین المللی قائم«عج» (۲ مگاوات) ، شهرک صنعتی ماسال(۱/۵ مگاوات) و شرکت نئوپان فومنات(۱۱/۳۴ مگاوات) از جمله نیروگاه های مولد مقیاس کوچک فعال در استان گیلان با قدرت تولید جمعا ۳۹/۸۴ مگاوات می باشند.
شایان ذکر است که مجتمع تولیدی صنعتی فومنات با ایجاد اشتغال برای حدود ۶۰۰ نفر، تولید نئوپان و ام دی اف در سطح استان گیلان و کشور را عهده دار است و برای این نیروگاه بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان(۵/۶۷۰/۰۰۰ یورو) سرمایه گذاری نموده است.