رئیس شورای شهر رشت خبر داد:

پیشنهاد ۱۰ بسته سرمایه گذاری در اطراف تالاب عینک از رستوران آبی تا برج پرنده نگری

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه تالاب عینک یک ظرفیت و موهبت الهی است که سالها به حال خود رها شده بود گفت: احداث رستوران آبی و برج پرنده نگری در تالاب عینک رشت جزو طرح های پیشنهادی مشاور و در دست بررسی است. به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ محمد حسین […]

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه تالاب عینک یک ظرفیت و موهبت الهی است که سالها به حال خود رها شده بود گفت: احداث رستوران آبی و برج پرنده نگری در تالاب عینک رشت جزو طرح های پیشنهادی مشاور و در دست بررسی است.
به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ محمد حسین واثق کارگرنیا با اشاره به اینکه تالاب عینک رشت دارای چهار پهنه است اظهار کرد: وجود این تالاب برای شهر رشت و منطقه عینک یک ظرفیت بسیار خوب محسوب می شود که متاسفانه در طول سالیان گذشته علیرغم اینکه طرح هایی در این باره پیشنهاد شد اما عملا اقدام موثری صورت نگرفت.

وی با تاکید به اینکه یکی از اولویت های شورای ششم استفاده از ظرفیت های موجود رشت است افزود: متاسفانه این تالاب زیبا به واسطه بی توجهی های صورت گرفته به مکانی برای تخلیه پسماند برخی از ساکنین تبدیل شده بود و این موضوع نیز مشکلات و نگرانی هایی را برای افراد ساکن و شهروندان ایجاد کرده بود.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت به انعقاد قرار داد ۱۰ ساله ما بین شهرداری رشت و آب منطقه ای گیلان اشاره کرد و گفت: اخیرا قرار داد ۱۰ ساله ای ما بین آب منطقه ای گیلان و شهرداری رشت در این باره منعقد شد و پس از آن شهرداری رشت با ورود به موضوع تالاب عینک ، نسبت به جذب پیمانکار به منظور احیاء و باز زنده سازی آن اقدام کرد و پیمانکار این پروژه به مبلغ بالغ بر یازده میلیارد تومان لایروبی پهنه سه آن را آغاز کرده و با توجه به اینکه پهنه های اول و چهارم نیز در سال‌های گذشته لایروبی شده بود انتظار می رود با لایروبی پهنه سوم تقریبا آلودگی های موجود تالاب به شدت کاهش و وسعت و عمق آن نیز افزایش پیدا کند.

کارگرنیا با اشاره به اینکه پیش از لایروبی پهنه سوم تالاب ۳/۲ دهم هکتار بود افزود: پیش بینی می شود با انجام لایروبی ، رفع تصرفات و معارضات ، وسعت این پهنه تالاب به ۸/۳ دهم هکتار افزایش پیدا کندو مدت زمان این لایروبی نیز ۶ ماهه ارزیابی شده است.

وی با بیان اینکه به منظور ساماندهی و بازنده سازی تالاب عینک ، قرار دادی با یکی از شرکت های مشاور به منظور تدوین سند راهبردی تالاب منعقد شده است تصریح کرد: در حال حاضر شرکت فاز چهار طرح را به منظور بررسی و تصویب به شهرداری ارائه کرده است که با تشکیل کمیسیون های ذیربط در شهرداری در حال بررسی است و پس از تایید طرح جهت تایید نهایی در اختیار شرکت مشاور قرار می گیرد و ان شاا به مرحله اجرا در می آید.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه ۱۰ بسته سرمایه گذاری در  اطراف تالاب عینک پیشنهاد شده است بیان کرد: احداث رستوران آبی، پارک سلامت، برج پرنده نگری، سکوهای ماهیگیری، پارک کودکان ، سینما سه بعدی ، پارک بازیهای نوین، پیست اسکیت، سایت نمایشگاهی، ایجاد بازارچه های موقت و احداث مجموعه های فرهنگی ، ورزشی ، تفریحی و… در این بسته سرمایه گذاری پیشنهاد شده است‌.

کارگرنیا با بیان اینکه اجرای این طرح ها در تالاب عینک رشت نیازمند جذب سرمایه گذار در بخش های مختلف است گفت: با توجه به اینکه زمین های اطراف تالاب بعضا در مالکیت افراد ساکن محدوده است ، از این رو فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری ساکنین و علی الخصوص افراد بومی محسوب می شود.

وی با اشاره به احداث پارک موضوعی در تالاب عینک رشت افزود: همچنین احداث موضوعی با عنوان پارک خلاق خوراک در این قسمت از شهر در دست بررسی است و ایجاد رینگ ۶ متری دور تالاب که شامل چهار متر به منظور پیاده راه و دو متر مسیر دوچرخه سواری و ایجاد فضای مکث و تفریحی است نیز در دستور کار قرار دارد که در آینده نزدیک نسبت به اجرای آن اقدام می شود.