انتقاد یک کارشناس از طرح ادغام پیام رسان های داخلی:

امنیت داده ها در پیام رسان های داخلی خیلی مطرح نیست

خبرآنلاین از طرح جنجالی وزارت ارتباطات برای پیام رسان‌های ایرانی رازگشایی کرد. در همین رابطه نیما امیرشکاری، مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی می‌گوید: (در واکنش به خبر ادغام پیام‌رسان داخلی از سوی دولت): اعتبار امنیت پیام‌رسان‌ها تنها با رمزگذاری سراسری سنجیده نمی‌شود و E۲EE تنها یکی از حلقه‌های زنجیره امنیتی پیام‌رسان‌ها هستند. […]

خبرآنلاین از طرح جنجالی وزارت ارتباطات برای پیام رسان‌های ایرانی رازگشایی کرد.

در همین رابطه نیما امیرشکاری، مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی می‌گوید:

(در واکنش به خبر ادغام پیام‌رسان داخلی از سوی دولت): اعتبار امنیت پیام‌رسان‌ها تنها با رمزگذاری سراسری سنجیده نمی‌شود و E۲EE تنها یکی از حلقه‌های زنجیره امنیتی پیام‌رسان‌ها هستند.

* در پیام‌رسان‌های داخلی و با توجه به اینکه قانون حمایت از مصرف‌کننده دیجیتال در کشور ما جای کار دارد، امنیت داده‌ها در پیام‌رسان‌های داخلی خیلی مطرح نبوده‌است و کنترل خاصی بر روی آن‌ها صورت نگرفته‌است و در اکثر اپلیکیشن‌های پیام رسان، خود کاربر نیز اجازه دسترسی به مخاطبین و یا آلبوم عکس‌ها را به پیام‌رسان می‌دهد.

* متاسفانه هیچ تضمینی وجود ندارد که این داده‌های در اختیار مسئولین پیام‌رسان‌ها قرار خواهد گرفت و یا آیا آن‌ها از داده‌های استفاده خواهند کرد یا خیر و حتی شواهد حاکی از آن است که به واسطه اینکه این پیام‌رسان‌ها شرکت‌های ثبت شده در ایران هستند، موظف هستند که اگر نیازی وجود داشته باشد، داده‌های کاربران را در اختیار افرادی قرار دهند که زور آن‌ها می‌چربد و حتی اگر رمزگذاری سراسری نیز وجود داشته باشد، بازهم معنایی ندارد و هر نهادی که زور آن برسد می‌تواند به این داده‌ها دسترسی داشته باشد.