باور را نمی توان با دستور درست کرد

مسعود پزشکیان نماینده مجلس درباره طرح جدید نیروی انتظامی برای برخورد با زنان و دختران بی حجاب هشدار داد: “کار فرهنگ را نمی‌توان با بگیر و ببند حل کرد … این کار‌ها جامعه را شلوغ می‌کند و دشمن هم از این روند می‌تواند سواستفاده کند”.   فعال سیاسی و نماینده مجلس اضافه کرد: ما قبلا […]

مسعود پزشکیان نماینده مجلس درباره طرح جدید نیروی انتظامی برای برخورد با زنان و دختران بی حجاب هشدار داد: “کار فرهنگ را نمی‌توان با بگیر و ببند حل کرد … این کار‌ها جامعه را شلوغ می‌کند و دشمن هم از این روند می‌تواند سواستفاده کند”.

 

فعال سیاسی و نماینده مجلس اضافه کرد: ما قبلا این کار‌ها را انجام دادیم و حاصلش رفتار امروز است. اگر قرار بود با این کار‌ها درست شود باید تا الان بهتر می‌شد. همه ارگان‌هایی که مسئولیت حجاب و عفاف را به عهده گرفتند و باید برروی پرورش، توجیه و تعقل و بحث کارشناسی کار می‌کردند کار نکردند. حالا به اینجا رسیده اند که می‌خواهند با گرفتن، جریمه و محروم کردن مشکل را حل کنند که قطعا حل نخواهد شد چرا که روش غلط است.

 

نماینده مردم تبریز در مجلس اظهار کرد: ممکن است بعضی جا‌ها دوربینی داشته باشند، ولی اینکه بتوانند کامل پوشش دهند و برخورد کنند موفق نخواهند شد. بعید است این روش جواب بدهد. کلیت قضیه این است که کار فرهنگ را با بگیر و ببند نمی‌شود حل کرد؛ باور را نمی‌توان با دستور درست کرد.

 

حضرت علی (ع) در نامه اش به مالک اشتر دستور می‌دهد «نگو من امیر هستم» گفتن اینکه من امیر هستم یعنی دستور دادن؛ نه تنها حجاب بلکه در تمامی قسمت‌ها اینکه ما بخواهیم دستور بدهیم و این‌ها اطاعت کنند این نوع ادبیات سه تالی فاسد دارد؛ قلب‌ها را تیره می‌کند؛ دین را ضعیف و بی اعتبار می‌کند و تغییر‌ها و دگرگونی‌ها و انقلاب‌ها را نزدیک می‌کند.

 

وی افزود: این روش، عده‌ای را که نسبت به دین مشکل ندارند مشکل دار می‌کند. ممکن است فردی که حجاب ندارد با دین هم کاری نداشته باشد، ولی وقتی به اسم دین با وی برخورد می‌کنند این فرد با دین مشکل پیدا می‌کند؛ باید فکر کنند که این را چگونه حل کنند.

 

پزشکیان تاکید کرد: کلیت قضیه حجاب یک امر فرهنگی و باوری است با زور شدنی نیست. آدم در خانه خودش هم بچه اش را نمی‌تواند با زور وادار کند آن چیزی که خودش می‌خواهد را انجام دهد. بچه من با من دشمن نیست قطعا بچه من، من را دوست دارد، ولی حرف آدم را خیلی وقت‌ها گوش نمی‌دهد مگر اینکه با منطق حرف بزنی که در ذهنش به یک باور تبدیل شود و آن وقت اجرا کرد. در مورد حجاب هم باید کار فرهنگی کرد. کار‌های فرهنگی نکردیم، پرورش ندادیم از بچگی رها کردیم حالا می‌خواهیم در آنجایی که کار از کار گذشته برخورد کنیم که این شدنی نیست. این کار‌ها جامعه را شلوغ می‌کند و دشمن هم از این روند می‌تواند سواستفاده کند.