رکوردزنی در تورم ماهانه اسفند ۱۴۰۱

بدترین پایان تورمی در بیست سال اخیر| تورم ۶۴ درصدی در آخر سال ۱۴۰۱

درحالی که آمار‌های بانک مرکزی پیش از این خبر از کنترل قیمت‌ها داده و کاهش محسوسی را نسبت به مرکز آمار داشت، در آخرین ماه ۱۴۰۱، اما داده‌های این نهاد نیز خبر از رکوردی مهم داشته است. طبق اعلام بانک مرکزی، تورم ماهانه در شب عید امسال، بی سابقه در موقعیت مشابه خود در بیست سال گذشته بوده و تورم نقطه‌ای کشور به مرز ۶۴ درصد رسیده است.

در سال ۱۴۰۲ بانک مرکزی با وجود سکوت چهار ساله اش در بیان آمار سرعت رشد قیمت‌ها در شب عید، این بار پیش دستی کرد و زود‌تر از مرکزآمار تورم را منتشر کرد.

نخستین نکته در خصوص مهار تورم افسار گسیخته در اقتصاد کشور و کنترل قیمت‌ها اطلاع شفاف از وضعیت شاخص قیمت مصرف کننده و سایر شاخص‌های مهم اقتصادی است. این در حالی است که مرکز آمار که روال هر ساله اش اعلام تورم اسفند ماه در روز نخست سال بوده این سنت را در سال جاری شکسته و هنوز پس از گذشته ۶ روز تورم را اعلام نکرده است.

در خلال سکوت ممتد مرکز آمار ایران از وضعیت شاخص قیمت مصرف کننده، اما بانک مرکزی پرده از وضعیت تورم ماهانه اسفند ۱۴۰۱ برداشت. تورمی که راوی رکوردی مهم در آخرین ماه سال ۱۴۰۱ بود.

بدترین پایان تورمی در بیست سال اخیر| رکوردزنی در تورم ماهانه اسفند ۱۴۰۱

رکوردزنی در تورم ماهانه اسفند ۱۴۰۱

طبق اعلام بانک مرکزی، تورم ماهانه نقاط شهری کشور در آخرین ماه سال برابر با ۶.۶ درصد بوده است. این تورم در دو سال و نیم گذشته یک رکورد محسوب شده و دومین قله در این محدوده به حساب می‌آید. طبعا نخستین رکورد به خرداد ماه ۱۴۰۱ تعلق دارد که در آن زمان دولت با حذف ارز ۴۲۰۰ تومان از برخی کالا‌های خوراکی شوک جدی به قیمت‌ها وارد کرد.

اکنون در اسفند ماه نیز رکوردی دیگر در رشد قیمت‌ها ثبت شده است. مقایسه آخر سال گذشته با تمام سال‌های قبل نشان می‌دهد ثیت تورم ۶.۶. درصدی در اسفند ۱۴۰۱ تقریبا بیشتر جهش ماهانه قیمت‌ها در پایان سال در دامنه بیست سال اخیر بوده است. به عبارت دیگر بیست سال بود که تورم ماهانه شب عید در سطح پایینی رقم می‌خورد. سنتی که در ابتدای سال ۱۴۰۲ شکسته شد.

در کنار رکوردزنی‌های ماهانه تورم، اما تورم نقطه‌ای نیز در پایان سال ۱۴۰۱ خیز جدی برداشته است.

بدترین پایان تورمی در بیست سال اخیر| رکوردزنی در تورم ماهانه اسفند ۱۴۰۱

تورم ۶۴ درصدی در آخر سال ۱۴۰۱

در بررسی تورم نقطه‌ای محاسبه می‌شود وضعیت شاخص قیمت مصرف کننده در هر مقطع از سال در مقایسه با موقعیت مشابه خود در سال قبل چه تغییری داشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در اسفند ماه امسال، تورم نقطه‌ای برابر با ۶۳.۹ درصد بوده و تقریبا به بالاترین سطح دو ساله خود رسیده است.

در حالی که آمار‌های تورم در میانه سال گذشته خبر از کنترل قیمت‌ها و روند نزولی آن داشته، اما داده‌های آماری در این خصوص نشان می‌دهد وضعیت تورم در نیمه دوم سال گذشته مسیر صعودی پیدا کرده و در پایان بالاترین سطح خوددر دو سال اخیر رسیده است.

این روند افزایشی در تورم دوازده ماهه نیز قابل مشاهده بوده و با ثبت رکورد ۴۶.۵ درصد بیشترین سطح را در بازه یک ساله داشته است.

بدترین پایان تورمی در بیست سال اخیر| رکوردزنی در تورم ماهانه اسفند ۱۴۰۱