همزمان با انتقاد از حذف ارز ترجیحی و گرانی مرغ؛

خبرگزاری تسنیم این مطالب را یادش رفته است+تصاویر

خبرگزاری تسنیم که زمانی از اصلی ترین حامیان جدی دولت در بحث حذف ارز ترجیحی بوده به تازگی در مقصر اصلی قیمت‌های نامتعارف در بازار مرغ را  حذف حساب نشده ارز ترجیحی دانسته است. تسنیم نوشته است: آنالیز قیمتی مرغ در سال ۱۴۰۱ به خوبی نشان می دهد که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، انتظار افزایش […]

خبرگزاری تسنیم که زمانی از اصلی ترین حامیان جدی دولت در بحث حذف ارز ترجیحی بوده به تازگی در مقصر اصلی قیمت‌های نامتعارف در بازار مرغ را  حذف حساب نشده ارز ترجیحی دانسته است.

تسنیم نوشته است: آنالیز قیمتی مرغ در سال ۱۴۰۱ به خوبی نشان می دهد که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، انتظار افزایش قیمت مرغ تا ۱۰۰ تومان وجود داشت.

بعد از حذف ارز واردات نهاده‌های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومان و تامین نهاده‌ها با ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان( افزایش ۷ برابری)، مشخصا برخی مرغداران نتوانستند سرمایه در گردش لازم برای تامین نهاده های دامی را تامین کنند. همین امر سبب شد تا علی رغم وجود نهاده های دامی، برخی مرغداران نتوانند سرمایه در گردش لازم برای تامین نهاده های دامی را تامین کنند و همین امر موجب کاهش تولید شده و در نتیجه عرضه ی مرغ کاهش یابد و شاهد افزایش قیمت مرغ در بازار باشیم.

این در حالی است که تسنیم از اردیبهشت سال گذشته مطالب متعدد زیادی درباره مزایای حذف ارز ترجیحی نوشته بود ,  از گزارش های میدانی خبر می داد که هیچ مشکلی در استان‌ها وجود ندارد و از گرانی نیز خبر نیست. حال تسنیم نوشته است « مسئولان وقت در تیم اقتصادی دولت به ابعاد مختلف موضوع مثل بحران سرمایه در گردش ناشی از ۷ برابر شدن هزینه تامین نهاده توجه نکرده اند.» ظاهرا تسنیم همیشه با «مسئولان وقت »!مشکل دارد و در زمان خودش از آن‌ها انتقاد نمی‌کند. کاری نداریم که بسیاری از همان مدیران همچون وزیر اقتصاد هنوز بر سر کار خود باقی مانده اند.

بخشی از مطالب سال گذشته تسنیم در حمایت بی چون و چرا از تصمیم دولت را مشاهده می‌کنید.