آقازاده بعد از مدتها سکوت درباره یک طرح صحبت کرد؛

خدمت سربازی ۱۲ ماهه به صلاح نیست!

در حالی که دو نماینده مجلس از تصویب کاهش خدمت سربازی به دوازده ماه خبر دادند، حالا نماینده رشت بعد از مدتها به اظهارنظر پرداخته و آن را کارشناسی نمی‌داند. محسن پیرهادی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مطلبی در صفحه توئیتر خود نوشته بود : «کمیسیون تلفیق برنامه هفتم با رأی قاطع به […]

در حالی که دو نماینده مجلس از تصویب کاهش خدمت سربازی به دوازده ماه خبر دادند، حالا نماینده رشت بعد از مدتها به اظهارنظر پرداخته و آن را کارشناسی نمی‌داند.

محسن پیرهادی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مطلبی در صفحه توئیتر خود نوشته بود : «کمیسیون تلفیق برنامه هفتم با رأی قاطع به اصلاح قانون نظام وظیفه رأی داد. بر این اساس ‏زمان سربازی به ۱۲ ماه کاهش می‌یابد، ‏مشمولان بالای ۳۰ سال، دارای ۲ فرزند از خدمت سربازی معاف می‌شوند.‬ ‏دانشجویان خارج از کشور باید تعیین تکلیف شوند‬‬ و‬ ‏تلاش مجلس برای حرفه‌ای شدن سربازی محقق می‌شود.»

همچنین محسن دهنوی، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در صفحه توئیتر خود نوشت: «با پیگیری و تلاش‌های آقای قالیباف در مجلس یازدهم، بعد از افزایش ۱۲ برابری حقوق سربازان در ۳ سال اخیر، امروز با تصویب حکمی در کمیسیون تلفیق برنامه، در بخش‌های زیر گام مهمی در راستای اصلاح فرآیند سربازی برداشته شد که امیدواریم با تصویب در صحن مجلس و تأیید شورای نگهبان به اجرا برسد:

۱- کاهش مدت دوره سربازی به میانگین ۱۲ ماه

‏۲- تعیین معافیت مشمولان ۳۰ سال دارای دو فرزند و بیشتر

‏۳- تکلیف دولت به تعیین وضعیت مشمولان غایب»

 

اما حالا سید علی آقازاده دافساری نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی در خصوص توئیت یک نماینده مبنی بر کاهش دوره خدمت سربازی به ۱۲ ماه گفت‌: موضوع کاهش زمان خدمت سربازی به ١٢ ماه در کمیسیون تلفیق برنامه هفتم مطرح شد و یک اظهار نظریه اولیه‌ای است که قبل از بررسی در صحن مجلس عنوان شده است.

وی افزود:کاملاً مشخص است که  ١٢ ماه خدمت سربازی نه به نفع امنیت کشور است و نه قابل اجرا و عملی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد‌‌: دوستان قبل از رسانه‌ای شدن موضوع مذکور،باید با ستاد کل نیروهای مسلح مطرح می‌کردند که البته امری معمول است که در موضوعات تخصصی در کمیسیون‌های مجلس، نظر کارشناسان گرفته می‌شود که این تعامل بین ستاد کل نیروهای مسلح و مجلس شورای اسلامی وجود دارد‌.

آقا زاده با بیان اینکه این موضوع فقط در کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه بررسی شده گفت‌: قطعا نتیجه نهایی از طریق ستاد کل نیروهای مسلح اعلام خواهد شد و مجلس هم با ستاد نیروهای مسلح هماهنگی های لازم را انجام می‌دهد و مسائل مربوط به نیروهای مشمول و هر مسأله‌ای مربوط به خدمت سربازی باید از طریق ستاد کل نیرو‌های مسلح اعلام شود و اگر مرجع دیگری این موضوع را اعلام کند رسمیت ندارد.

وی افزود‌: به نظر می رسد اعلام موضوع کاهش دوره خدمت سربازی از جانب دوستان کمی عجولانه و غیر حرفه‌ای بوده است.

عضو کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس گفت‌: اگر قرار است که دوره خدمت نظام وظیفه کاهش یابد، مستلزم بررسی کارشناسانه ستاد کل نیروهای مسلح و مجلس شورای اسلامی است‌.