بازدید استاندار گیلان و معاون وزیر راه از پروژه ریلی رشت_کاسپین؛

دکتر عباسی: تکمیل راه آهن رشت_کاسپین با عملکردی جهادی تحقق می یابد

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه برای تکمیل پروژه راه آهن رشت_کاسپین باید به صورت شبانه روزی فعالیت شود، گفت: روند تکمیل این پروژه، مطلوب و عادی است که متعاقب برنامه راهبردی دولت مردمی سیزدهم، تکمیل راه آهن رشت_کاسپین با عملکردی جهادی تحقق می یابد.

دکتر اسدالله عباسی پیش از ظهر امروز (پنجشنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۲) در حاشیه بازدید از آخرین وضعیت روند احداث و پیشرفت فیزیکی راه آهن رشت_کاسپین در محدوده منطقه آزاد انزلی و قطعه ۶ و هفت این راه آهن در منطقه پیربازار با حضور خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت‌وتوسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور، در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر تجارت دریامحور گفت: مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری تاکید ویژه‌ای به تکمیل راه‌آهن رشت_ کاسپین و رشت_آستارا همواره دارند و سعی و تلاش دولت هم نیز بر همین است که تا پایان بهار راه آهن رشت_کاسپین به بهره‌برداری برسد.

نماینده عالی دولت در گیلان یکی از ویژگی‌های مهم در استان گیلان را بنادر و اقتصاد دریامحور برشمرد و بیان کرد: در شرایط فعلی منطقه و تقاضاهایی که برای ترانزیت کالا به گیلان  با توجه به ظرفیت بنادر وجو دارد، تکمیل کریدور شمال به جنوب بسیار حائز اهمیت بوده و این آمادگی وجود دارد که شهر رشت به عنوان هاب کالاهای تجاری قرار دهیم.

*اتصال کریدور شمال- جنوب نه تنها اقتصاد گیلان بلکه کشور را متحول می‌کند

استاندار گیلان با بیان اینکه راه آهن رشت_کاسپین یکی از پروژه‌های مهم و ملی در سطح کشور است،اظهار کرد: اتصال کریدور شمال- جنوب (دریای خزر در شمال به دریای عمان و خلیج فارس در جنوب) با تکمیل مسیر ریلی رشت – کاسپین – آستارا اقتصاد گیلان و کشور را متحول می‌کند.

دکتر عباسی ادامه داد: با توجه به شرایط کنونی منطقه تقاضای بسیاری برای ترانزیت کالا از مسیر کشور ما وجود دارد و از سوی دیگر ظرفیت بنادر استان بسیار بالاست و شرایط خوبی دارند.

وی افزود: ضمن آنکه نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه درخواست کرده که از این مسیر کالاهای روسیه را به سمت شرق، جنوب و غرب منتقل کنند و بر این مبنا حتی رشت قابلیت آن را دارد که هاب کالاهای تجاری منطقه و روسیه شود.

*برای تسریع در روند تکمیل خط ریلی رشت-کاسپین پیمانکار جدید جایگزین شد

استاندار گیلان با اشاره به پروژه ریلی رشت – کاسپین بیان کرد: ناهماهنگی و همراه نبودن یکی از پیمانکاران این پروژه با سرعت مورد انتظار، موجب کندی در پروژه بود که عملا نسبت به خلع ید وی و جایگزینی پیمانکار دیگری شد و هم اینک سرعت کار متناسب با هدف گذاری و قابل قبول است.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اعلام پایان بهار برای تکمیل و بهره برداری از پروژه ریلی رشت- کاسپین گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی استان و ایام تعطیلات نوروزی احتمال می دهیم با تامین اعتبار، پروژه یک ماه دیرتر تکمیل شود اما باید در تیرماه بتوانیم به طور کامل این پروژه را تحویل بگیریم.

وی عنوان کرد: تلاش ها بر آن است با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور هر چه سریعتر برای بهره گیری از کریدور شمال- جنوب برنامه‌ریزی کنیم.

استاندار گیلان اظهار کرد: با تکمیل پروژه ریلی رشت- کاسپین شرایط اقتصادی خوبی برای استان و کشور فراهم می شود؛ ضمن اینکه پیگیر تکمیل راه آهن رشت- آستارا هستیم و مقدمات کار هم آماده و در دو بخش اجرایی شده و بزودی کار در بخش های دیگری از این پروژه شروع می شود.

*باید از شرایط عادی خارج شده و جهادگونه و به صورت ویژه کارها را پیش برد

دکتر عباسی تکمیل آزادراه رشت_قزوین در محدوده منجیل را گلوگاه ترافیکی گیلان دانست و تصریح کرد: استان گیلان یکی از مسافرپذیرترین استان‌های کشور است که همین امر سبب شد تا همواره شاهد بروز ترافیک در جاده قزوین_رشت باشیم لذا تکمیل هشت کیلومتر باقیمانده آزادراه قزوین_رشت منجر می‌شود تا بار ترافیکی منطقه بسیار کاهش پیدا کند‌ که دولت برنامه ویژه‌ای برای تحقق این امر دارد.

وی به دیگر پروژه های مهم در دست احدات راه استان همچون هشت کیلومتر باقی‌مانده آزادراه رشت- قزوین، فومن- پونل، سراوان- فومن، میدان گیل لاهیجان و کنارگذر انزلی اشاره و تصریح کرد: مجموع فعالیت هایی که انجام می شود، رضایت بخش است اما با توجه به تعریف مدیریت جهادی و انقلابی باید از شرایط عادی خارج شده و جهادگونه و به صورت ویژه کارها را پیش ببریم.

*گفت و گوی صمیمانه استاندار گیلان با کشاورزان منطقه در مسیر بازدید پروژه ریلی رشت_کاسپین

نماینده عالی دولت در گیلان در جریان بازدید از مسیر پروژه راه آهن رشت_کاسپین با توقف در مسیر و حضور در جمع کشاورزانی که در حال آماده سازی اراضی برنج کاری خود بودند، با آنان گفت و گوی صمیمانه و ضمن خدا قوت به آنان  و آرزوی سالی پربرکت برایشان و شنیدن دغدغه آنان،  از اهتمام جدی مسئولان با همکاری این قشر زحمتکش، برای رفع مشکلات عمده کشاورزان بویژه در تامین آب زراعی در سال جدید خبر داد.

همچین دکتر اسدالله عباسی به همراه معاون وزیر راه و شهرسازی از وضعیت پروژه عمرانی چهارراه خاکیان صومعه سرا بازدید به عمل آورد.

 *معاون وزیر راه: ۵۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه ریلی رشت- کاسپین نیاز است

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به ضرورت اختصاص به موقع اعتبار مورد نیاز برای تکمیل و برای تحویل پروژه در موعد مقرر گفت: هم اکنون برای بهره‌برداری از پروژه ریلی رشت- کاسپین ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است.

خیرالله خادمی که امروز پنجشنبه به همراه دکتر اسدالله عباسی استاندار گیلان از مسیر ریلی رشت – کاسپین بازدید می کرد در جمع خبرنگاران افزود: برای امسال تکمیل و افتتاح ۱۲ پروژه بزرگ در کشور تعریف شده که از این تعداد ۲ پروژه کلان مسیر ریلی رشت – کاسپین و هشت کیلومتر باقیمانده آزادراه رشت – قزوین مربوط به حوزه استان گیلان است.

وی اظهار کرد: پروژه ریلی رشت – کاسپین که دریای شمال(خزر) را به جنوب وصل می‌کند و هشت کیلومتر باقیمانده آزادراه، ۲ پروژه کلان وزارت راه و شهرسازی در گیلان است که امسال تکمیل شده و بهره برداری می رسند.

*همه تلاش برای به بهره برداری رساندن راه آهن رشتکاسپین در موعد مقرر است

خادمی با اشاره به اهمیت پروژه راه آهن رشت – کاسپین تصریح کرد: این پروژه در حال حاضر در مجموع ۷۳ درصد و در زیرسازی ۸۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و قسمت عمده پروژه انجام شده است.

وی عنوان کرد: همه تلاش ما به بهره برداری رساندن این پروژه در موعد مقرر است و برهمین اساس هر ۱۵ روز بازدیدی از این پروژه برای رفع مشکلات و موانع این پروژه خواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور خواستار تامین و اختصاص اعتبارات در ۲ ماه نخست سال شد تا بتوان پروژه را در زمان وعده داده شده که نیمه نخست سال است ، تحویل داد.

*نشست بررسی پروژه های وزارت راه و شهرسازی گیلان با حضور استاندار و مجمع نمایندگان استان و معاون وزیر

آخرین وضعیت پروژه‌های عمرانی مربوط به حوزه وزارت راه و شهرسازی و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با حضور دکتر عباسی استاندار، دکتر احمدی سنگری رئیس و تعدادی از اعضای مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی و مهندس خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی برگزار شد.

در این جلسه که مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط و پیمانکاران پروژه‌های زیر ساختی عمرانی حوزه راه نیز حضور داشتند، آخرین وضعیت پروژه‌های مهم وزارت راه و شهرسازی در گیلان مورد بررسی قرار گرفت و تعیین تکلیف شد.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در این جلسه با بیان اینکه مدیران استانی در راس آن استاندار پیگیر جدی منویات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری در خصوص اتصال کریدور شمال به جنوب و راه آهن رشت- کاسپین و رشت- آستارا هستند، اظهار کرد: تکمیل پروژه‌های عمرانی حوزه وزارت راه و شهرسازی در نقاط مختلف گیلان، نقش مهمی در توسعه تجارت دریایی استان دارد که گیلان را از آن بست خارج می‌کند.

محمدرضا احمدی سنگری افزود: اتمام این پروژه‌ها نیاز به عزم جدی ملی در کنار پیگیری‌های ارزشمند نماینده عالی دولت در گیلان دارد.

در این نشست همچنین حسن محمدیاری، نماینده شهرستانهای تالش، ماسال و رضوانشهر و رسول فرخی نماینده  مردم لاهیجان و سیاهکل خواستار تعیین تکلیف پروژه های نیمه کاره حوزه وزارت راه و شهرسازی در گیلان شدند.