«روز رشت» دارد از خاطره‌ها پاک می‌شود!

بنا به دلایل اعلام نشده، مدیریت شهری چندان توجهی به «روز رشت» ندارد و می‌ماند تا به روز موعود برسیم و بعد برنامه‌ریزی می‌کند. به نقل از هاتف‌خبر – دوازدهم دیماه ۹۳۶ هجری خورشیدی رویدادی تاریخی در گیلانزمین رخ داد و شهر رشت در این روز با ورود سلطان محمد به عنوان نماینده‌ی شاه تهماسب […]

بنا به دلایل اعلام نشده، مدیریت شهری چندان توجهی به «روز رشت» ندارد و می‌ماند تا به روز موعود برسیم و بعد برنامه‌ریزی می‌کند.

به نقل از هاتف‌خبر – دوازدهم دیماه ۹۳۶ هجری خورشیدی رویدادی تاریخی در گیلانزمین رخ داد و شهر رشت در این روز با ورود سلطان محمد به عنوان نماینده‌ی شاه تهماسب صفوی به استان گیلان به‌عنوان مرکز سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این استان انتخاب شد.
به گزارش «هاتف‌خبر» چندین و چند سال پس از این ماجرا شهرداری رشت پس از هم‌اندیشی با صاحبنظران، اندیشمندان، فرهنگیان، متخصصان و همچنین بررسی روزهای مهم در تاریخ این شهر، دوازدهم دیماه را به‌عنوان «روز رشت» برگزید.
از آن سال تاکنون هر ساله برای روز رشت برنامه‌هایی متنوع برگزار می‌شود اما یکی دو سال است که مدیران فرهنگی و شهری دوازدهم دیماه را فراموش کرده‌اند و گویا هیچ علاقه و تصمیمی برای برگزاری برنامه‌های مرتبط با این روز ندارند.
«کمیسیون ملی یونسکو – ایران» در این باره می‌نویسد: شهر رشت در سال ۹۴ از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد(UNESCO) به‌عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی انتخاب و در فهرست شبکه شهر‌های خلاق یونسکو، ثبت شد.
علت معرفی شهر رشت به ‌عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی، وجود ۲۲۰ خوراکی محلی، تنوع خوراک و فرآورده‌های غذایی محلی و فرآیند سلامت‌محور تولید غذای محلی از مزرعه تا سفره است. از برنامه‌ها و راهبردهای مهم شهر رشت با پیوستن به این شبکه، افزایش آگاهی عمومی درباره تغذیه و خوراک، برندسازی خوراک محلی برای معرفی به دنیا، توسعه توریسم غذایی و به اشتراک‌گذاری دانش و تحقیقات علمی مرتبط با خوراک و تغذیه به دنیا بوده است.
(شبکه شهرهای خلاق یونسکو در سال ۲۰۰۴ و برای ترویج همکاری میان شهرهایی به‌راه افتاد که از خلاقیت به‌عنوان عاملی راهبردی برای پیشرفت پایدار شهری استفاده کرده بودند. این شهرها برای رسیدن به اهداف مشترکی با هم کار می‌کنند: قرار دادن خلاقیت و صنایع فرهنگی در قلب برنامه‌های توسعه‌شان در سطح محلی و همکاری فعال در سطح بین‌المللی.

با پیوستن به این شبکه، شهرها متعهد می‌شوند که فعالیت‌های مثبت‌شان را با هم به اشتراک بگذارند و میان بخش‌های خصوصی و عمومی و جامعه مدنی ایجاد همکاری کنند. پیوستن به شبکه شهرهای خلاق جهان باعث دستیابی به تجارب تمام شهرهای عضو این شبکه می‌شود و پیوستن به این شبکه صرفا برای پیشرفت اقتصادی نیست بلکه باعث می‌شود که شهرهای مختلف با یکدیگر و مفهوم صلح بیشتر آشنا شوند و این تعامل موجب می‌شود که درک و زندگی آنها از یکدیگر تحت تأثیر قرار بگیرد که این هدف نهایی یونسکو است.
شبکه شهرهای خلاق یونسکو، هفت حوزه خلاق را پوشش می‌دهند: صنایع دستی، هنرهای بومی، هنرهای رسانه‌ای، فیلم، طراحی، خوراک‌شناسی، ادبیات و موسیقی.
شبکه شهرهای خلاق، همکار ممتاز یونسکو است و نه تنها سکویی برای تأمل بر نقش خلاقیت به‌عنوان اهرمی برای پیشرفت پایدار است بلکه محل پرورش فعالیت و نوآوری است.)
به هر حال رشت همینک با افتخارات فراوان روزی را به نام «روز رشت» در برابر خود می‌بیند که مدیران فرهنگی، اجتماعی و شهری کمتر به آن توجه دارند.
شهروندان رشت از دوره‌های گذشته‌ی برنامه‌های «روز رشت» خاطراتی بسیار دلنشین و زیبا در ذهن دارند و امیدوارند مدیران فرهنگی و شهری نیز به این موضوع توجه کنند که «روز رشت» متعلق به همه است و همگان در اجرای برنامه‌های آن دخیل هستند.
سال گذشته برنامه‌های «روز رشت» تقریباً به گونه‌یی برگزار شد که مردم‌محور نبود و به برگزاری یکی و برنامه‌ی مدیریتی خلاصه شده بود.
مدیران و مسوولان شهری باید بدانند که «روز رشت» متعلق به مردم این شهر است و مردم باید در اجرای آن نقش داشته و با میل و علاقه در برنامه‌های اجرایی شرکت کنند.