پزشکیان: دولت به قول ایجاد اشتغال و ساخت مسکن عمل نکرد

مردم می‌گویند نمی‌توانند زندگی کنند | سفره‌ای برای مردم پهن کرده ایم، برای پولدارها سفره‌ای دیگر

نماینده مجلس مطرح کرد: باید زنگ خطر مردم را که می گویند نمی توانند زندگی کنند را بشنویم، مردم به نفس نفس افتاده اند، کارمند با حقوق ۸ میلیون تومان نمی تواند در تهران زندگی کند، دولت قول ایجاد اشتغال و ساخت مسکن داده است که به این قول عمل نکرده، در حالی است که گردن ما در مقابل حرف ها و قول های مان گرو است و عمل نمی کنیم.

به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۷ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با اشاره به اشعاری از سعدی، گفت: گر صیدعدم شوی زخود رسته شوی/ور در صفت خویش روی بسته شوی/می‌دانی که وجود تو حجاب ره تست/ با خود منشین که هر زمان خسته شوی.

نماینده مردم تبریز، اسکو، آذرشهر و پردیس در مجلس تاکید کرد: تشکر از مقام معظم رهبری، بنیانگذار انقلاب و خدا یعنی اجرای دستورات و فرامینی که مشخص شده و باید اجرا شود، امروز می‌خواهم دو مسئله پایبندی به تعهدات و انصاف در اجرای تعهدات و پایبندی را مطرح کنم. حضرت علی (ع) در نامه‌ای به مالک اشتر دستور می‌فرمایند که از بین فریضه‌هایی که خدا مطرح کرده هیچ فریضه به مهمی پایبندی به تعهدات وجود ندارد و همه قبول دارند که باید متعهد ماند. حتی مشرکین هم به تعهدات خود پایبند بوده و هیچ کس حق ندارد متعهد نباشد، حتی نباید به دشمن خیانت کرد.

وی ادامه داد: حضرت علی (ع) در اولین سخنرانی بعد از اینکه خلیفه شدند فرمودند گردن من در مقابل حرف‌های من گرو است. امروز ما نمایندگان که انقلابی هستیم باید به قانون اساسی، سیاست‌های کلی، قانون برنامه و چشم اندازه بیست‌ساله پایبند باشیم، قرار بود در سال ۱۴۰۴ در منطقه اول باشیم، مسکن درست کنیم اما در حالی که ۲۵ درصد قانون برنامه را اجرا نکرده‌ایم می‌خواهیم قانون برنامه دیگر را تدوین کنیم.

این نماینده مجلس مطرح کرد: از تعدادی از بازنشستگان دعوت کرده بودم، آن‌ها از من پرسیدند چرا قانون می‌نویسید وقتی قرار نیست اجرا شود؟ مگر طبق قانون نباید حقوق بازنشستگان مطابق تورم افزایش پیدا کند اما چنین نمی‌شود پس چرا قانون می‌نویسید؟ من به عنوان نماینده نتوانستم به آن‌ها پاسخی دهم.

پزشکیان گفت: قوانین مربوط به حقوق مردم که در اصول ۱۹ تا ۴۲ قانون اساسی به آن پرداخته اجرایی نمی‌شود در خصوص مسکن، آموزش، دفاع و زندان آن‌ها چه کار کرده ایم، ۴ تا ۵ ماه است مردم را گرفته‌ایم و اجازه نمی‌دهیم جایی آن را بررسی کند در حالی که باید به قانون پایبند باشیم. حتی وقتی مردم طبق قانون صدایشان بلند می‌شود و حرفی می‌زنند می‌گوییم علیه امنیت ملی است در حالی که باید حقوق مردم را رعایت کنیم و انصاف داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه قلب انسان در شرایط اضطرار می‌تواند ۲۵ لیتر خون پمپ بزند، بیان کرد: جامعه ما باید در حالت عادی زندگی کند اما الان با تورم، عدم تامین مسکن و مشکلات اجتماعی رو به رو است، می‌گویند در فلان دولت تورم ۵۰ درصد است، توجه کنید اگر ۱۰ درصد به تورم افزوده شود مردم دیگر تحمل ندارند، ما باید در مجلس صدای مردم را بشنویم، باید صدای خطری که اعلام می‌کنند را بشنویم نه اینکه بگویم حق ندارید بریزید بیرون و فعالیت علیه امنیت ملی داشته اید، زندان کنیم و برای‌شان مشکل بسازیم.

این نماینده مجلس مطرح کرد: باید زنگ خطر مردم را که می‌گویند نمی‌توانند زندگی کنند را بشنویم، مردم به نفس نفس افتاده اند، کارمند با حقوق ۸ میلیون تومان نمی‌تواند در تهران زندگی کند، دولت قول ایجاد اشتغال و ساخت مسکن داده است که به این قول عمل نکرده، در حالی است که گردن ما در مقابل حرف‌ها و قول های‌مان گرو است و عمل نمی‌کنیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: حضرت علی (ع) به مالک اشتر می‌گوید مردم و خدا یک طرف، قوم خود در یک طرف، آیا آنچه برای قوم خود می‌خواهی برای مردم هم خواسته ای؟ اما در حال حاضر خودی‌ها را استخدام کرده و رئیس می‌کنیم؛ در بیمارستان‌ها برای مجلس، دولت و قوه قضاییه سفره‌ای جدا از مردم پهن کرده ایم، برای پولدارها سفره‌ای دیگر، در حالی که انتظار می‌رود طبق قانون عمل کنیم.