رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نشست شورای سلامت فومن تأکید کرد:

مقابله با تعارض منافع، مرز مشخص خادمان مردم در نظام سلامت/ استقرار CT اسکن در بیمارستان فومن مهم‌ترین برنامه دانشگاه علوم پزشکی گیلان است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، مقابله با تعارض منافع را مرز مشخص خادمان مردم در نظام سلامت دانست و تصریح کرد: مسئول و متولی نظام سلامت در دوره کنونی باید تمام‌وقت در خدمت مردم باشد و بی‌عدالتی در ارائه خدمت و تبعیض در برخوردها به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست.

نشست شورای سلامت شهرستان فومن با حضور دکتر محمدتقی آشوبی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دکتر خلیل بهروزی فر – نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی، دکتر موسی فکور – فرماندار شهرستان فومن، تعدادی از معاونین و مدیران ستادی و همچنین مسئولان بهداشتی و درمانی شهرستان فومن در سالن اجلاس فرمانداری شهرستان برگزار شد.

دکتر محمدتقی آشوبی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با مقدم برشمردن بهداشت بر درمان، اظهار کرد: در بازدیدهای میدانی به‌منظور نشان دادن این مهم، ابتدا از مراکز بهداشتی و جامع خدمات سلامت بازدید می‌شود تا علاوه بر شناسایی نقاط قوت و ضعف، اهمیت بهداشت برای همگان ثابت شود.

وی با اشاره به کاهش زادآوری و افزایش جمعیت سالمندی در استان، افزود: عبور و بیرون آمدن از دره جمعیتی برای گیلانیان بسیار سخت است و باید این مهم با اجرای دقیق برنامه جامع جوانی جمعیت و حمایت از خانواده محقق شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تلاش همگانی در راستای ارتقای زیرساخت‌های نظام سلامت شهرستان فومن، گفت: تأمین و استقرار CT اسکن در بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) فومن از مهم‌ترین برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

دکتر آشوبی با اشاره به نیاز مردم گوراب پس به یک مرکز شبانه‌روزی، خاطرنشان کرد: یکی از نیازمندی های اصلی این مرکز برای شبانه‌روزی شدن، افزایش جمعیت تحت پوشش است و لازم است در این راستا اقدامات تجمیعی روستاها انجام شود.

وی مقابله با تعارض منافع را مرز مشخص خادمان مردم در نظام سلامت دانست و تصریح کرد: مسئول و متولی نظام سلامت در دوره کنونی باید تمام‌وقت در خدمت مردم باشد و بی‌عدالتی در ارائه خدمت و تبعیض در برخوردها به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست.

دکتر خلیل بهروزی فر – نماینده مردم شفت و فومن در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با تبریک اعیاد و ایام و همچنین تقدیر از حضور هیئت‌رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در شهرستان فومن، اظهار کرد: انتظار داریم با امکانات و تجهیزات و منابعی که دانشگاه در اختیار دارد، مشکلات مردم در نظام سلامت شهرستان، کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به مواجه‌شدن مردم با مشکلات و چالش‌ها به‌ویژه در بخش اقتصادی، افزود: شهرستان فومن از مناطق گردشگر پذیر در کشور و در دنیا شناخته‌شده و سالانه میزبان مسافران و گردشگرانی از اقصی نقاط جهان است و لازم است علاوه بر مردم، به جمعیت شناور آن نیز خدمات سلامت‌محور ارائه شود.

نماینده مردم شهرستان‌های شفت و فومن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رشد شاخص‌های بهداشتی و درمانی در فومن در مقایسه با سال‌های گذشته، گفت: امروزه نظام بهداشتی و درمانی فومن علاوه بر مردم شهرستان به شهرستان‌های مجاور نیز خدمات درمانی ارائه می‌کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در راستای تأمین و استقرار دستگاه CT اسکن در بیمارستان امام حسن مجتبی (ع)، گفت: طی پیگیری‌های مستمر صورت گرفته در سطحذملی، موافقت وزیر بهداشت جهت استقرار این دستگاه تصویربرداری پزشکی برای بیمارستان اخذشده و نیازمند پیگیری‌های استانی جهت تسریع در استقرار است.

دکتر بهروزی فر همچنین خواستار تأمین نیروی انسانی، تجهیزات پزشکی و توسعه نظام آزمایشگاهی و غربالگری در شهرستان فومن شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدامین نقدی – امام‌جمعه شهرستان فومن نیز در این نشست با تبریک دهه کرامت و تقدیر از حضور هیئت‌رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در شهرستان فومن، اظهار کرد: انتظار است آن بخش از خدماتی که مورد مطالبه در فومن است، بر اساس اولویت و مقدوریت در اختیار نظام سلامت قرار بگیرد.

وی سعادتمندی نظام اسلامی را درگرو تأمین سلامت و صحت بدن دانست و افزود: همه باید تلاش کنند تا بدن سالم را برای اقامه یک دین سالم در جامعه فراهم کنند.

امام‌جمعه شهرستان فومن همچنین توجه به علم ادیان را در کنار علم ابدان، حائز اهمیت دانست و گفت: باید در کنار ارتقای شاخص‌های سلامت و بهداشت عمومی که به حقیقت نسبت به‌پیش از انقلاب، رشد فزاینده‌ای داشته، به اخلاقیات و معنویات مورد تأکید در دین توجه کرد.

حجت‌الاسلام نقدی، آرامش واقعی را مأنوس شدن با جامعه دانست و گفت: آرامش واقعی زمانی حاکم می‌شود که جامعه به اخلاقیات و ارزش‌ها پایبند و به آن عمل کنند.

دکتر موسی فکور – فرماندار شهرستان فومن نیز در این نشست با تقدیر از حضور هیئت‌رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در فومن و همچنین تقدیر از تلاش‌های کادر بهداشت و درمان در دوران کرونا، اظهار کرد: شهرستان فومن در مدیریت و مقابله با بیماری کرونا از شهرستان‌های موفق و پیشرو در استان بوده و این نشان‌دهنده تلاش‌های جانانه و خدمت بی‌منت مدافعان سلامت بوده است.
وی، بهورزان، ماماها و دیگر کادر بهداشت و درمان در روستاها را سفیران امید دانست و افزود: سلامت، مورد مطالبه همه آحاد جامعه است و همچون امنیت از اهمیت والایی برخوردار است.

فرماندار شهرستان فومن با اشاره به برخی نواقص موجود در نظام سلامت فومن، گفت: برخی مطالبات زیرساختی، تجهیزاتی، منابع مالی و انسانی در بخش نظام سلامت فومن وجود دارد که نیازمند توجه بیش‌ازپیش مسئولان استان است.
نماینده عالی دولت در شهرستان فومن، MRI و CT اسکن را دو مطالبه اصلی مردم فومن دانست و گفت: این دو مطالبه از مهم‌ترین خواسته‌های مردم است که لازم است مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان با جدیدیت بیشتری پیگیری کنند.

گفتنی است در ابتدای این نشست، دکتر ابوالقاسم عظیم یکتا – مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فومن و دکتر کیقباد عاشوری – رئیس بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) فومن، گزارشی از مجموعه اقدامات سلامت‌محور ارائه‌شده به مردم، مشکلات زیرساختی و همچنین راهکاری پیشنهادی جهت برون‌رفت آن‌ها، ارائه کردند.

به گزارش وبدا، پیش از تشکیل شورای سلامت شهرستان فومن، بازدید از سوی هیئت‌رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان با همراهی مسئولان شهرستان فومن به‌صورت میدانی از مراکز بهداشت و درمان شهرستان انجام گرفت.