ابتلای اقتصاد ایران به کم خونی شدید

طرح های اقتصادی و رفاهی غیرکارشناسانه ی دولت سیزدهم

گیلان بهتر نوین__بودجه وطرحهای اقتصادی و رفاهی دولت سیزدهم به علت عدم برخورداری از پشتوانه‌های علمی و کارشناسانه،اکثریت مردم را فقیرتر و بار تورم را بر دوش آنان سنگین تر از قبل خواهد کرد. افزایش احتمالی قیمت, یارانه ی بنزینی،کمک معیشتی های نقدی و… نه تنها چاره ساز و کاهش دهنده ی مشکلات عدیده ی […]

گیلان بهتر نوین__بودجه وطرحهای اقتصادی و رفاهی دولت سیزدهم به علت عدم برخورداری از پشتوانه‌های علمی و کارشناسانه،اکثریت مردم را فقیرتر و بار تورم را بر دوش آنان سنگین تر از قبل خواهد کرد.
افزایش احتمالی قیمت, یارانه ی بنزینی،کمک معیشتی های نقدی و… نه تنها چاره ساز و کاهش دهنده ی مشکلات عدیده ی مردم نیستند،بلکه با افزایش تورم لجام گسیخته،فقر را با سرعت و شتاب بسیار بالایی را در جامعه گسترش خواهد داد و فقرای ایران را پر جمعیت تر و به قریب سه چهارم جمعیت ایران خواهد رساند.
در اثر اعمال سیاست های غیر اصولی و سلیقه ای در دولت های آقایان احمدی نژاد با شدت بیشتر و آقای روحانی به علت تشدید تحریم ها و اجرای برخی سیاست های غلط و سلیقه ای و ادامه ی آن سیاست های نادرست و سلیقه ای و نشأت گرفته از فرآیند های سیاسی و جناحی در دولت آقای رئیسی و همچنین ادامه ی تحریم های کمرشکن بویژه از سال ۱۳۹۷ توسط دولت ترامپ و پس از خروج آمریکا از برجام و ادامه ی سیاست های تحریمی دولت بایدن علیه ایران،اقتصاد ایران را با رشد منفی مواجه کرده است و همچنان این روند نزولی با شدت ادامه دارد.
واقیعت این است که کشور از نظر اقتصادی در شرایط بسیار سختی قرار دارد،چون همچنان تحریم ها با شدت پابرجا هستند و تورم در کنار کسری بودجه و اجرای طرح‌های و پروژه های غیر علمی و غیر کارشناسانه اقتصادی و رفاهی اعم از طرحهای یارانه ی بنزینی و احتمالا افزایش قیمت بنزین و در کنار آن افزایش اندک یارانه ی نقدی و…مشکلات پیچیده ای را ایجاد کرده است.
در این حالت اگر دولت سیزدهم قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد،فقط با این اقدام غیر مفید اقتصادی ،بخشی از کسری بودجه عظیم خو را جبران می کند،ولی تورم وگرانی ناشی از این افزایش حامل های انرژی ،باعث می شود تا هم بر جمعیت فقرا در ایران افزوده شده و هم سایر ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی و…مانند تورم،بیکاری نیز روندی صعودی بخود خواهند گرفت که هم‌اکنون نشانه‌های آن بخوبی قابل مشاهده می باشد.
در چنین فضایی تمام طرح های توسعه ایی و تولیدی و رفاهی_خدماتی، عملاً در حد حرف باقی خواهد ماند و رونق کسب و کار ،سرابی بیش نخواهد بود.

گره اصلی عدم ارتباط اقتصادی و مالی با دنیا و تحریم ها

باید قبول کنیم که گره اصلی مشکلات اقتصادی کشور،وجود تحریم ها و عدم ارتباط با جهان می باشد و با دخالت بیش از پیش سیاست در فرآیند های اقتصادی،این گره ‌روز به روز کورتر از گذشته می شود.هنوز ما در داخل کشور در ارتباط با برجام به نتیجه گیری مفید و منطقی پرسیده ایم که در مذاکرات چگونه عمل نماییم ‌تا برجام دوباره و با سرعت و شتاب بیشتر و بهتری اجرایی شود،هنوز تکلیف fatf روشن نیست .هنوز با اقتصاد برخورد سیاسی می شود.
به نظر می رسد،دشمنان و یا رقیبان خارجی ما هم خیالشان از اعمال و رفتار های غیر حرفه‌ای ما راحت است،چون ما متأسفانه در داخل کشور دشمنانی داریم که در لباس دوست و… بیشترین آب را به آسیاب دشمنان و یا رقیبان خارجی می ریزند.
ما عملاً نمی توانیم در داخل کشور برای ساماندهی به مشکلات داخلی اقتصاد ایران به اجماع و هم افزایی واقعی برسیم تا با تامین منافع ملی ، زندگی شرافتمندانه ای را برای مردم فراهم کنیم.با کمال تأسف تفکری در ایران از ادامه ی تحریم ها خوشش می آید، چون کاسب و برخوردار از بودن تحریم ها است و با تئوریزه کردن برخی مباحث و با ادعای دفاع از انقلاب و مردم و دورزدن تحریم ها روز به روز بر ثروت های قارونی خود می افزاید ، وجود چنین تفکر و عاملان و حاملان آنها در داخل کشور، در بسیاری از موارد کشور را از دشمن خارجی بی نیاز کرده است.
بقول شاعر:
چون دوست دشمن است، شکایت کجا برم (نقل به مضمون).
در عصری که اقتصاد دنیا توسط بخش خصوصی توانمند و مشارکت مردم اداره می شود، با کمال تأسف هنوز سیستم اداره ی اجرایی کشور در بخش های مختلف با مداخلات حداکثری و دست و پا گیر دولتی و حاکمیتی مواجه می باشد و عملاً بخش خصوصی واقعی و توانمند از صحنه ی کارکرد اقتصادی کشور بدور نگه داشته شده است.
هم اکنون براساس آمارهای بین المللی،کشور ما در میان کشورهای منطقه البته منهای افغانستان و یمن، دارای پایین ترین رشد اقتصادی می باشد و حتی با این وضعیت،هدف گذاری روی کاغذ هم رسیدن به رشد اقتصادی بالای صفر،عملا میسور نیست و خروج از این وضعیت نیز مستلزم تحولی بزرگ در تمامی بخش‌های مدیریتی و اقتصادی و…است که ایجاد ارتباطات گسترده ی قانونی با دنیا،برطرف شدن تحریم ها،تصویب و اجرایی شدن fatf,جلب و جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی و… از جمله اصلی ترین مواردی هستند که می توان برای رسیدن به رشد اقتصادی به آنها تکیه کرد.